Halloweenské dýně: jak to zařídit, aby vydržely co nejdéle?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Svátek Halloween se kvapem blíží a s ním i den Všech svatých, který známe pod lidovým názvem dušičky. O strašidelnou atmosféru Halloweenu, který připadá na 31. října, se postarají mimo jiné dekorace, kterými zdobíme příbytky. U fanoušků tohoto svátku se na plotech pohupují kostlivci, okna zdobí pavučiny i s masitými pavouky, ale co rozhodně nesmí chybět, jsou lucerny z dýní. Jak to provést, aby vydlabané dýně vydržely co nejdéle čerstvé? Víme si rady! 

Jedni ho milují, druzí zatracují - Halloween. Tento svátek je velmi populární například v Americe, kdy na konci října chodí děti v nejrůznějších převlecích koledovat sladkosti. Dospělí si zase užívají hororovou výzdobu domů a hlavně strašidelně laděné večírky. V této zábavě si libuje i řada známých celebrit. Velkým trhákem bývá halloweenská párty topmodelky Heidi Klum, která každý rok překvapí velmi originální maskou. Vloni ani letos se sice díky pandemii koronaviru akce neuskuteční, ale Heidi fanoušky určitě překvapí alespoň prostřednictvím sociálních sítí. 

Dýňové lucerny 

Na první pohled se sice může zdát, že je Halloween pouze americkou zábavou. Neplatí to však zcela. Historie tohoto svátku je mnohem zajímavější než by se na první pohled zdálo a její kořeny sahají až ke Keltům, kteří kdysi obývali i naše území. Podobně jako české dušičky, i Halloween totiž připomíná ty, co již opustili pozemský svět.

Praotcem dušiček i amerického svátku je keltský Samhain, který připadal na přelom října a listopadu. Pravěcí obyvatelé Evropy tehdy slavili konec žní a nastávající období zimy, které představovalo temnou část roku. Již tehdy se lidé převlékali do kostýmů, které znázorňovaly zesnulé a rozsvěcovali ohně. Ty měly mrtvým ukazovat cestu a živé měly chránit před zlými silami ze záhrobí. Dnes tuto tradici představují mimo jiné dýňové lucerny. Ať už jste fandou Halloweenu či ne, vyřezané oranžové dýně jsou působivou podzimní dekorací, která krásně ozdobí zahradu i balkon. 


Tipy, aby dýně dlouho vydržela

Vydlabat dýni není nijak složité. Předem je však dobré na ni nakreslit motiv, který budeme vyřezávat - například obličej nebo ornament. Jako první odřízneme prostor kolem stopky, čím vytvoříme otvor, jímž se dostaneme do útrob dýně. Pak stačí za pomoci lžíce vydlabat vlákna a pecky, dužinu začistit a může se tvořit. 

Svíčkou osvětlená dýně je krásná dekorace, která se však bohužel brzy kazí. Dužina plesniví, dýně sesychá a přibližně po týdnu mění tvar i vzhled. Je zde však několik kroků, kterými můžeme proces zmaru zpomalit. 


  1. Vydlabanou dýni ponoříme do kbelíku s vodou a necháme ji několik hodin (nejlépe přes noc) "vykoupat". Zelenina vodu nasákne, a tím vydrží delší dobu bez známek stárnutí. 


  2. Řezy na dýni potřeme vazelínou. Místa, kde jsme použili na zelenině nůž, se začnou kazit mezi prvními. Aby obličej či ornamenty předčasně nezezelenaly, stačí je ošetřit zmíněným tukem. 


  3. Vnitřní stranu dýně lze také nastříkat lakem na vlasy, který dužinu mírně zakonzervuje a oddálí její plesnivění. 

Krémová dýňová polévka

Krémová dýňová polévka


Podzimní klasika, to je dýňová polévka. Vařit pokrmy ze sezónní zeleniny je navíc in!


Rizoto s máslovou dýní na šalvěji

Rizoto s máslovou dýní na šalvěji


Na tomhle báječném rizotu si mohou bez problémů pochutnat i vegetariáni. Velmi chutný oběd či večeře!


Pečená dýně s chilli a feta

Pečená dýně s chilli a feta


Pikantní pokrm se může servírovat samotný nebo jako příloha k masu. Papričky dodají jídlu říz a sýr feta trošku zjemní jeho ostrost.


Pečené kuře s dýní,  jablky a bylinkami

Pečené kuře s dýní, jablky a bylinkami


I v kombinaci s kuřecím masem a jablky, chutnají dýně skvěle. Vyzkoušejte tento pokrm, třeba jako slavnostní nedělní chod.


Dýňová marmeláda

Dýňová marmeláda


Na chleba, lívance nebo i jako doplňek k masu. Dýňovou marmeládu lze uvařit v mnoha variantách a pokaždé chutná skvěle.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Halloweenské dýně: jak to zařídit, aby vydržely co nejdéle?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: halloweenské, dýně:, jak, zařídit,, aby, vydržely, nejdéle?.


×