Jak při úklidu využít ocet

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Ocet je běžně využíván v domácnosti z potravinářského hlediska ke konzervování potravin a dochucování jídel. Obvyklé je i jeho využití při různých kosmetických a zdravotních obtížích, při první pomocí při bodnutí hmyzem a podobně. Ještě zajímavější je možnost využití octu při úklidu domácnosti. Jeho vysokou účinnost a zároveň nízkou cenu ocení jistě každý.

V koupelně
Ocet je skvělý desinfekční prostředek, proto lze přidat malé množství do vody a použít k umývání povrchů umyvadel, sprch, van i toalet. Obdobně ho využijete i při umývání podlahy. Ocet výborně odstraňuje vodní kámen. Sprchovou hlavici je možné na pár minut namočit do octové vody, nechat působit a vodní kámen zmizí. Na větší usazeniny lze použít octovou vodu v kombinaci s běžnou kuchyňskou solí. Účinkuje perfektně, po opláchnutí se povrch leskne.

Odpad a plíseň
Ucpaný odpad lze pročistit tak, že nejprve nasypeme do odpadu sodu a sůl, nalijeme ocet a necháme působit. Vše pak spláchneme proudem vody. Ocet výborně bojuje s plísní v rozích koupelny i na sprchovém závěsu. Aplikujte, opět nechte krátce působit, zbytek setřete hadrem či za pomocí kartáčku a spláchněte vodou.

Leští a čistí
Octová voda skvěle leští skleněné povrchy. Využijte ji doma na zrcadlo nebo při mytí oken. Také zanesené spáry mezi kachličkami ocet vyčistí. V závislosti na množství usazeniny nechte působit déle. Ocet se přidává i do pračky. Odstraňuje skvrny z prádla a chrání pračku před usazováním vodního kamene.


V kuchyni
Octem odstraníte vodní kámen z varné konvice buď tím, že ho necháte působit přes noc, nebo konvici jednoduše i se zředěným octem zapnete a necháte přejít varem. Nezapomeňte pak konvici důkladně opláchnout. Poradí si i s mastnotou v mikrovlnné troubě, v klasické troubě i v digestoři. Po krátkém působení skvěle odstraní připáleniny z nádobí.

Lednička a moli
Ledničku vymývejte octovou vodou, je zdravotně nezávadná a odstraní případné nežádoucí pachy. Charakteristický odér octu vyprchá. Potravinoví moli ocet nesnášejí. Nechte ve spižírně skleničku octu a zbavíte se jich. Když vaříte vajíčka, přilijte trochu octu do vody. Vajíčka nepopraskají.

K využití všude
Ocet odstraňuje rez. Zrezivělé předměty omyjte nebo namočte v octové vodě. Stejně tak zapůsobí na zašlé šperky. Octová voda napomůže při odstraňování tapet nebo jiných polepech na zdech.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak při úklidu využít ocet, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak při úklidu využít ocet.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, při, úklidu, využít, ocet.

Kde najít informace×