Naučte se meditovat a navoďte si tak stav naprostého uvolnění...

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pravidelná meditace, může zásadně zlepšit kvalitu vašeho života. Jednoduše z pohodlí domova dokážete kultivovat svou mysl a navodit si stav naprostého uvolnění. Díky meditaci budete jednodušeji zvládat stres a složité životní zkoušky.

Co je meditace?

Meditace je technika, pomocí které je možné pozorovat a kontrolovat své myšlenky, pocity a tok energie. Zároveň vytváří ve vaší mysli takové prostředí, díky kterému dokážete vnímat svůj zdroj - vědomí. Cílem je se skrze pravidelnou praxi dostat do absolutního bezmyšlenkovitého stavu a plného prožitku přítomného okamžiku. Díky meditační praxi se mysl stává klidnější, uvolněnější a stabilnější. Jednoduše dostanete životní nadhled a dokážete se snadněji vyrovnat s nepříznivými životními událostmi. Dlouhodobá meditační praxe přináší postupné očištění od nevědomosti, což nakonec vede k dosažení stavu Buddhy neboli osvícení. V tomto stavu už neexistuje zmatek běžného všedního života, protože dosáhnete uvolnění, sebevědomí a otevřené vnitřní jasnosti.

V buddhistickém učení se hovoří o čtyřech základech, které jsou překážkou a člověk se je učí překonat, aby byla meditace úspěšná:

1. Mentální rozptýlení
2. Sklon usnout a otupělost
3. Neschopnost mysli udržet si jasnost
4. Duševní vzrušení či nervozita


Smyslem meditace není její délka, ale zda-li vás cvičení skutečně přivádí do stavu bdělosti a přítomnosti, ve kterém jste trochu otevření a schopní spojit se s podstatou svého nitra - srdce.

Stačí několik minut denně

Když začínáte provádět meditační cvičení postačí vám několik minut denně, kdy se zastavíte a koncentrujete na svůj dech. Postupně se s ním víc a víc ztotožníte až se jím začnete stávat a tato dualita se nikdy nerozpustí. Aby meditace vůbec mohla nastat, musí být vytvořeny klidné a příhodné podmínky nejlépe v sedě v bezpečném prostředí. Pro začátek chvilku potrvá než získáte kontrolu nad svou myslí, ale pro začátek potřebujete získat kontrolu nad svým prostředím. Představte si, že naše mysl je jako plamen svíčky - nestálá, mihotavá a stále se mění a třepotá v prudkých větrech našich myšlenek a emocí a plamen bude hořet klidně jenom když zklidníte okolní vzduch. Jakmile se naučíte v meditaci najít rovnováhu hluky z okolí budou mít daleko menší účinek.

Základy meditace

Šine (šamatha):
Slouží ke zklidnění mysli a její udržení na jednom místě. Základem je vytvořit prostor mezi prožívajícím a prožitky, uvědomit si proměnlivost a neskutečnost prožívaného. Dostanete se do stavu, kdy si budete samovolně vybírat zda-li se zúčastníte životních tragédií, nebo se od nich zdržíte. Odstup, který vás drží zpátky od všech negativních událostí, bývá zpravidla dosažen jednobodovou koncentrací mysli, například pokud se soustředíte na dech.

Lhagthong (vipašjana):
Jakmile se uklidní vaše mysl pocítíte velmi vysvobozující vhled, že žádné zranitelné já neexistuje. Toto vysvobozující poznání jevů takových, jaké jsou, se nazývá lhagtong (vipašjana). Když dokážete tyto stavy prožívat ve stavu meditace, postupně je budete moci aplikovat i v běžném životě.

“Mysl nemůže nalézt mysl. Mysl jako taková neexistuje. Její povaha je prázdná - prázdná a bez hranic, všechno ozařuje. Buď mistrem meditace, jenž praktikuje nemeditaci: spočívej nerozptýleně ve velké blaženosti, v níž jas a prázdnota už nejsou odděleny.”

Gendün Rinpočhe

Zelené chřestové rizoto

Zelené chřestové rizoto


Osvěžující rizoto s lahodným chřestem je naprostá lahůdka.


Kuře Vindaloo

Kuře Vindaloo


Indická specialita, která si podmanila zejména milovníky slavného britského seriálu.


Buddha bowl s falafelem

Buddha bowl s falafelem


Zenová miska plná zdravých surovin, které zasytí a dodají energii.


Poke bowl s lososem

Poke bowl s lososem


Milovníci čerstvých ryb si zamilují tento svěží sushi salát.


Sushi sendvič onigirazu

Sushi sendvič onigirazu


Lahodná svačinka do školy či práce., která je hotová za pár minut.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Naučte se meditovat a navoďte si tak stav naprostého uvolnění..., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: naučte, meditovat, navoďte, tak, stav, naprostého, uvolnění....

Kde najít informace×