Antibiotika pro děti – dobrý sluha, zlý pán

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

U antibiotik je to jako se všemi ostatními léky, které vám mají pomoct. Trvalé nadužívání škodí, stejně jako naprosté vyhýbání se. Mezi českou veřejností kolují mnohé nepravdy a mýty o užívání antibiotik, což vede právě k těmto dvěma extrémům. Ty mohou mít dalekosáhlé neblahé následky pro zdraví pacientů, ale problémy se mohou přelít i do dalších generací. České lékárnická komora proto na svých webových stránkách informuje občany, aby rozptýlila některé obavy z antibiotik.
Podle jejích studií se snad každý pátý člověk v České republice domnívá, že účinky antibiotik pomáhají například v léčbě virových onemocnění jako chřipky, nachlazení nebo virózy. Nepomáhají!

Antibiotika – všeho moc škodí

Antibiotika se užívají výhradně na předpis a jsou určené pro léčení bakteriálních infekcí, nikoliv tedy proti virovým infekcím, proti nimž nejsou antibiotika účinná. Na předpis jsou antibiotika proto, že bakteriální infekci pozná lékař. Doma tedy tuto infekci nepoznáte, a tak nemůžete antibiotika jen tak komukoliv podávat. Předepisují se především na velmi rozšířenou angínu nebo proti lymské borelióze.
„Antibiotika jsou výhradně na lékařský předpis, protože pouze lékař dokáže rozpoznat bakteriální infekci a zvolit nejvhodnější léčivý přípravek pro dané onemocnění pro konkrétního pacienta. Právě proto je zcela nevhodné, pokud pacienti žádají antibiotika v neindikovaných případech nebo tzv. do zásoby, která si následně naordinují sami, či užívají antibiotika, která z předchozího onemocnění nedobrali, což je v rozporu se stanovenou léčbou. Nebo dokonce užívají antibiotika, která byla původně předepsaná jinému členu rodiny. Všechny tyto situace mohou vést k nebezpečí rozvoje antibiotické rezistence, kvůli které se při nesprávném užívání antibiotik a nedostatečnému vývoji nových léků infekce mohou stát pro budoucí generace nevyléčitelnými,“ vysvětluje Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory.

Pro děti antibiotické sirupy

Prevence proti nadužívání antibiotik je zacílena hlavně na dětské pacienty, respektive na jejich rodiče, aby svým ratolestem podávali léky s rozumem a mírou. Lékaři, lékárníci i rodiče by měli zvýšenou pozornost věnovat vhodnému druhu léku, vhodné dávce, délce podávání, tak i opakovanému předepisování antibiotik. Dětský organismus ve vývinu reaguje daleko citlivěji než dospělý organismus, a proto nevhodné podávání léčiv může mít dlouhodobé následky.
„Pediatrická antibiotika mají svá specifika a jejich dávkování je individuální nejen s ohledem na hmotnost dítěte, ale také závažnost infekce. Jsme rádi, že spolupráce pediatrů s lékárníky probíhá ku prospěch našich společných pacientů. Lékárník při výdeji antibiotického sirupu předává informace nejen od nás, ale zároveň další důležité rady, třeba o zacházení s ním,” říká o spolupráci obou zdravotníků MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.


Jako nejvhodnější forma antibiotik se u dětí jeví antibiotické sirupy. „Příprava antibiotických sirupů pro děti je téměř každodenní náplní práce lékárníků. Po naředění lze sirup používat většinou jen 7 dnů, mezi předepsáním, přípravou a prvním užitím sirupu by měla uplynout co nejkratší doba. I z tohoto důvodu je důležité, aby byla dostupnost lékáren pro pacienty rovnoměrná jak v aglomeracích, tak i v menších městech. Pro rodiče s nemocnými dětmi je výraznou pomocí v dané situaci i to, že nemusí cestovat pro léky daleko a ani na ně dlouho čekat, což je zejména u antibiotické léčby zásadní,“ zpřesňuje mluvčí České lékárnické komory.
Antibiotické sirupy je nutné před každým použitím protřepat a uchovávat v lednici. Také se musejí užívat podle doporučení lékaře či lékárníka. Skvělým pomocníkem v léčbě bakteriálních infekcí u dětí jsou takzvaná probiotika, která se užívají souběžně s antibiotiky, protože ty mohou výrazně poškodit střevní mikroflóru. Probiotika vytvoří na stěnách střev souvislý ochranný povlak a chrání tak před možnými zažívacími problémy. Probiotika podávejte i několik týdnů po ukončení léčby antibiotiky.

Probiotika lze najít na místech, kde byste je nečekali. Sídlí hlavně ve fermentovaných mléčných výrobcích, bílých neochucených jogurtech, kysaném mléku a dalších výrobcích s živými mléčnými kulturami. Dalším zdrojem probiotik mohou být třeba nesterilizované kysané zelí či kvašené okurky.

Hovězí vývar

Hovězí vývar


Pro fyzickou i duševní pohodu je tady recept na hovězí vývar. Čím déle na plotně, tím lépe.


Dětské jarní závitky

Dětské jarní závitky


Když recept na dětské jarní závitky napěchujete zeleninou, tělíčka vašich dětí budou plesat.


Špenátová polévka

Špenátová polévka


Špenátová polévka a její recept je skvělou cestou, jak do svých dětí dostat tuto u nich neoblíbenou zeleninu.


Zázvorový čaj

Zázvorový čaj


Recept na jednoduchý zázvorový čaj se hodí během dlouhých studených měsíců, i v případě nastydnutí.


Silná hovězí polévka

Silná hovězí polévka


Další z receptů na hovězí vývar proto, abyste si mohli vybrat.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Antibiotika pro děti – dobrý sluha, zlý pán, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: antibiotika, pro, děti, dobrý, sluha,, zlý, pán.

Kde najít informace



×