Top květnové bylinky. Co se vyplatí sbírat a proč?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Příroda nám každý rok naděluje spoustu dárků, kterými můžeme vylepšit své zdraví, tak proč je nevyužít? Přírodní prostředky jsou skvělým doplňkem ke klasické léčbě a nezatěžují tělo ani peněženku. V květnu začíná vegetace pořádně bujet, a proto lze doplnit zásoby domácí přírodní lékárničky. Pro které rostlinky se vyplatí vyrazit v měsíci plném lásky?

Bříza

Alergici ji sice nemohou přijít na jméno, ale strom s nápadnou bílou kůrou má lidem mnoho co nabídnout. Bříza je považována za symbol jara, čistoty, světla a nového počátku. Po zimě hospodáři vyháněli dobytek na pastvu a šlehali ho právě březovými větvičkami, které měly ze zvířat vyhánět všechno zlé.

V našich končinách jde o strom hojně se vyskytující. Roste na okrajích lesů, luk a kvete v období od dubna do června. Sbírají se především březové listy, které obsahují saponiny, glykosidy, silici, pryskyřice, třísloviny, ale také vitamín C a minerální látky. Nasekané lístky břízy se na jaře přidávají do směsi pro očištění těla. Působí močopudně, čistí ledviny i močový měchýř a uleví od revmatismu. Z nařezaných listů lze připravit i odvar do koupele, jenž má na tělo posilující účinky. 

Hloh

Kelty velmi uctívaný keř neztratil na oblíbenosti ani ve středověku a jeho léčebné účinky jsou využívány dodnes. Hlohu byly dříve přisuzovány magické účinky, dokázal prý vyhánět zlé duchy i neduhy z těla. Keř nebo strom hlohu může dorůstat až do výše několika metrů a zdobí ho červené plody, které jsou velmi účinné proti ledvinovým kamenům. Stačí je naložit do vody, povařit a hotový odvar několikrát denně popíjet.

Ke sběru se však hodí také květy hlohu, ale pouze ty bílé. Sbírají se nepříliš rozvité kousky, mohou být i s listy, a to v období od května do června. Čaj z květů dokáže snížit krevní tlak, regulovat oběh krve v těle i podpořit ochablý srdeční sval. Má velmi uklidňující účinky i na nervovou soustavu.


Podběl

Koňské kopyto, lopušnice neboli podběl obecný je menší bylinka, kterou zdobí jasně žluté květy. V lidovém léčitelství měla velmi významné místo. Starověký lékař Galén ho považoval za drogu plicní, a také její latinský název tussilago farfara, kdy tusis znamená kašel napovídá, že se tato bylinka užívá při onemocnění dýchacích cest. Svatá Hildegarda z Bringenu používala tuto rostlinku se žlutými květy jako lék k ochlazení těla při horečnatých onemocněních. Využití podbělu v léčitelství však má mnohem širší záběr.

Vytrvalou bylinku lze použít jako lék při vaginálních infekcích, jako dezinfekční i detoxikační prostředek, k léčbě laryngitidy a astmatu. Květy podbělu bez stopky se sbírají v časném jarním období od března do dubna. Listy bez řapíku pak od května do července. Čerstvé listy se dají přikládat i na spáleniny, otoky i vředy.

Vlaštovičník

Tuto bylinku by neměli opomíjet zejména ti, kteří trpí bradavicemi. Ne náhodou se jí lidově říká bradavičník či nebeský dar. Alchymisté hledali v jejím kořeni surovinu pro výrobu kamene mudrců, a také dnes se stále zkoumá využití vlaštovičníku v medicíně, zejména při léčbě rakoviny.

Pro domácí použití se však tato bylinka nedoporučuje, protože je jedovatá! Ke sběru se sice využívá její nať bez kořenů, ale pouze pro výkup. Vlaštovičník je však skvělým lékem při léčbě nevzhledných výrůstků na kůži - bradavic. Po rozlomení lodyhy z něj prýští žlutá tekutina, kterou lze potírat postižená místa a brzy bude po problému. 

Heřmánek

Naše bylinkářské okénko uzavře rostlina, kterou zná asi každý. Heřmánek je jednoletá bylina, kterou nalezneme při okrajích polí a cest. Ke sběru, který se doporučuje od května do srpna, se využívají jeho květy s krátkou stopkou.

Heřmánek obsahuje silice, hořčiny, organické kyseliny a je ceněn hlavně pro protizánětlivé účinky. Jeho květy však fungují i proti nadýmání, kolice, ledvinových kamenech i zánětech dýchacích cest. Tato bylinka má na organismus také zklidňující účinky a používá se i v kosmetice.




Jarní zeleninový hrnec s bylinkovými knedlíčky

Jarní zeleninový hrnec s bylinkovými knedlíčky


Bylinky mají využití nejen v lidovém léčitelství, ale také v kuchyni. Dodají pokrmům šmrnc.


Grilovaný kuřecí plátek s bylinkami

Grilovaný kuřecí plátek s bylinkami


Když se k masu přidá aromatická šalvěj, málokdo odolá. Tato bylinka totiž nejen krásně voní, ale dodá na chuti.


Bylinkový dresink

Bylinkový dresink


Také omáčku k masu lze vylepšit tím, že použijete čerstvě nasekané bylinky.


Bylinkové máslo

Bylinkové máslo


Kdo nevyzkoušel steaky s bylinkovým máslem, ten jakoby nebyl.


Hříbky v těstíčku s bylinkami

Hříbky v těstíčku s bylinkami


Houby a bylinky? Rozhodně stojí za vyzkoušení!



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top květnové bylinky. Co se vyplatí sbírat a proč?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, květnové, bylinky., vyplatí, sbírat, proč?.

Kde najít informace



×