Halloween 2023: připravte se na nejstrašidelnější den roku

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Spousta lidí stále zastává mylný názor, že je Halloween americký svátek, který nemá v našich končinách co pohledávat. Za historií tohoto svátku, kdy se propojuje život živých a mrtvých, se však můžeme vypravit až do doby před naším letopočtem, kdy Evropu obývaly kmeny Keltů. Zajímavosti o Halloweenu a tipy nejen na výzdobu naleznete níže.

Název Halloween vznikl zkomoleninou z výrazu "All Hallows Evening", což znamená večer Všech svatých. Slaví se tradičně poslední říjnový den, tedy 31. 10. a po něm následuje křesťanský svátek Všech svatých, což není náhoda. 

Keltské kořeny

Původní svátek, který slavili v 5. století před naším letopočtem Keltové, se jmenoval Samhain. Svátek to byl významný, protože představoval hranici mezi létem a zimou a Keltové od něj počítali nový rok. Pravěcí obyvatelé věřili, že se v tento den stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Duše zemřelých mohly v tuto dobu vystoupit ze záhrobí a navštívit své žijící příbuzné. Na povrch se však mohly dostat i duše zlé, které se chtěly zmocnit duše živého, a to bylo třeba ošetřit. Pro ochranu před zlými silami i jako vodítko pro duše předků se zapalovaly ohně. I křesťané zapalují na přelomu října a listopadu svíčky a vzpomínají na své zesnulé. Podobnost s pohanskými zvyky to není náhodná.


Kam vyrazit?

O Halloweenu se v některých městech konají strašidelné průvody plné děsuplných masek. Za zábavou lze vyrazit také do botanické zahrady v pražské Troji, o den později je připravený program pro děti na holešovickém výstavišti, halloweenské párty se uskuteční také v Plzni, Brně a v dalších městech po celé naší republice.

Kdo nechce sdílet strašidelný den v davu, může si party naplánovat doma. Chybět by neměly vydlabané dýně, strašidelná výzdoba i tematické občerstvení. Tipy na halloweenské recepty naleznete v galerii níže.

Halloweenské muffiny

Halloweenské muffiny


Dobrot není nikdy dost a o Halloweenu to platí dvakrát.


Halloweenské sušenky

Halloweenské sušenky


Sušenky dekorované pavouky se budou na halloweenském stole krásně vyjímat.


Mumie z párečků a listového těsta

Mumie z párečků a listového těsta


Strašidelně dobré jsou mumie z párečků zabalené do kabátku z listového těsta.


Brownies s čokoládou

Brownies s čokoládou


Také tento dezert plný čokolády se hodí pro nejstrašidelnější den roku. Vršek lze vydekorovat dle fantazie.


Dýňový cheesecake

Dýňový cheesecake


Komu doma dýně přebývá, ten ať vyzkouší recept na tento báječný, netradiční cheesecake.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Halloween 2023: připravte se na nejstrašidelnější den roku , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: halloween, 2023:, připravte, nejstrašidelnější, den, roku.

Kde najít informace×