Jak zhubnout a už nikdy nepřibrat

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Jak zhubnout a už nikdy nepřibrat, to je otázka, která trápila, trápí nebo bude trápit téměř každou ženu, kterou známe. Je to ale i název knihy MUDr. Dity Pichlerové, diabetoložky a obezitoložky s téměř dvacetiletou praxí v tomto oboru. Knihu napsala pro ženy, protože ruku na srdce, kolik známe mužů, kteří si takovou otázku položí. A ze své praxe, ve které se věnuje i nutričnímu poradenství a psychologii obézních, sama ví, že počet mužských pacientů je oproti počtu ženských pacientů téměř zanedbatelný.

Knížek o hubnutí a o dietách už bylo napsáno nespočet. Ale většina žen, které se, a to většinou neúspěšně, snažily zhubnout, ví, že když člověk vyvine značné úsilí, zhubnout se dá, ale většinou se po ukončení diety po čase objeví obvyklý jojo efekt a za pár týdnů jsou pracně shozená kila zpátky. A tak žena může začít znovu. Proto napsala MUDr. Dita Pichlerová tuhle knížku. Aby ženám poradila, jak na to, aby zhubly zdravě a definitivně. Protože jak sama říká, není to jednoduché, je to běh na hodně dlouhou trať, ale je to možné.

Všichni, kdo se pokoušejí zhubnout, se už někdy setkali se „zaručenými“ dietami. Módní vlny vajíčkových diet, hollywoodských diet, tukožroutských polévek, nízkotučných diet a dalších naštěstí už odezněly. Většinou po těchto dietách ženám zbylo jen ještě pár kilo navíc. Doktorka Pichlerová radí ve své knize úplně něco jiného, než trápit tělo dietou. V souladu se současným novým přístupem dnešní společnosti k jídlu, které začalo být vnímáno jako součást zdravého životního stylu, říká, že je třeba především si osvojit všechna pravidla zdravého stravování, zdravé a vyvážené jídlo si užívat a vychutnávat. Protože diety prostě nefungují. Zato radikální změna životního stylu a to včetně stravování, třeba pod dohledem obezitoložky, nám může přinést nejen kýžené zhubnutí, ale v neposlední řadě budeme i zdravější, můžeme se zbavit některých neduhů, které nás kvůli nadváze sužovaly. Zlepší se výrazně kvalita našeho života. Není to ale zadarmo. Je to ve většině případů celoživotní práce. Ale určitě to stojí za to.

Ruku v ruce se správnou výživou jde i pravidelný pohyb. Podle svých fyzických možností a třeba i pod dohledem obezitologa je nutné tělo trochu „potýrat“ pohybem. Cvičení, relaxace, procházky - výběr sportovních aktivit je velký. Součástí knihy je i doporučení, jak a co jíst před nebo po pohybové aktivitě.


Zjištěním svého „body mass indexu“ (BMI) se žena dozví, zda její kilogramy navíc znamenají pouze lehkou nadváhu nebo už obezitu. BMI vypočteme tak, že svou váhu v kilogramech vydělíme svou výškou v metrech na druhou. Ideální hodnota BMI je přibližně 20 až 25. U starších žen je ale zdravotně výhodnější mít BMI 26 až 28. Pokud BMI překročí 30, jedná se tu už o obezitu a s ní spojené zvýšené riziko různých nemocí, například cukrovky, nemocí srdce a cév a dalších. Pokud BMI přesáhne 40, jde již o stav, který ohrožuje život, takže redukce hmotnosti bývá nezbytná.

Dalším a možná i důležitějším faktorem nadváhy je rozložení tuku v těle. Podle obvodu pasu, u žen je ideální do 80 cm a u mužů do 92 cm, lze určit riziko již výše zmíněných chorob. U obvodu nad 88 cm u žen a nad 102 cm u mužů je již toto riziko významně zvýšené.

Vliv genetiky na naši váhu je již dávno prokázaný. Podle rodičů, prarodičů či sourozenců si můžeme sami odvodit, zda budeme mít sklony k nadváze nebo zda budeme štíhlí. Měli bychom se, pokud je to ten první případ, sami snažit o více zdravého pohybu, o správné a zdravé stravování, o přísun nekalorických nápojů.

Chceme-li s tím začít, změna denního rytmu či změna špatných stravovacích návyků by měla být postupná. Nějakou dobu trvá, než si na svůj „nový“ život zvykneme. Musíme počítat i s tím, že většinou jsou to změny, které nás budou provázet celý život.

V knize MUDr. Dity Pichlerové se můžeme dočíst i to, jak se se svou vlastní nadváhou poprala ona sama. Kromě jiného se také dozvíme, že nad nějakou neplánovanou stravovací chybou není třeba příliš hořekovat. Poradí nám, jak bychom měly pohlížet na tuk, bílkoviny, mléčné výrobky červené víno a třeba vejce. Kniha je i o tom, že se máme hýčkat a rozmazlovat a zároveň můžeme žít zdravě. Vše co potřebujeme vědět, abychom zhubly a už nikdy nepřibraly, se tu dozvíme. Je to především kniha o velkém boji s kily navíc, ale stejně jako její autorka, je i plná pochopení, milého humoru a optimismu.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak zhubnout a už nikdy nepřibrat, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak zhubnout a už nikdy nepřibrat.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, zhubnout, nikdy, nepřibrat.


×