Sdílet:

DASH dieta

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Odborníci považují většinou za zdravé hubnutí váhový úbytek 4 až 6 kg za měsíc. Právě dodržováním DASH diety můžeme takto zdravě hubnout. Při této dietě, kterou nezavrhují ani lékaři, naopak v některých případech ji i doporučují, se nemusíme bát, že bychom své tělo připravili o nějaké důležité látky. Právě naopak, dostatečné množství potravin s vysokým obsahem minerálů a vitamínů je vlastně základem této diety.

DASH, což je zkratka Dietary Approches to Stop Hypertension, doslova tedy dieta pro zabránění hypertenze, vznikla v Americe a původně měla sloužit jako prevence při léčbě cévních nemocí a nemocí srdce.

DASH dieta, jejímž základem je významné omezení soli, nám může pozitivně upravit a stabilizovat krevní tlak a udržovat stabilní hladinu krevního cukru. Takže pokud má někdo  vysoký krevní tlak, měl by možná o této dietě uvažovat hlavně ze zdravotního a ne jen z estetického hlediska.  Pořád je pro tělo lepší upravit si vysoký tlak dietou, než brát denně léky. Sůl v našem těle má další špatnou vlastnost, a tou je zadržování vody. To pak může mít velmi negativní dopad na naše ledviny.

Kromě omezení soli spočívá dieta v dostatečném přísunu bílkovin (ryby, drůbež, luštěniny), zeleniny, ovoce a celozrnných potravin s dostatkem vlákniny. Doporučené jsou pro svůj obsah vitamínu D a vápníku i mléčné výrobky, dále pak semena a ořechy. Při DASH dietě konzumujeme dostatečné množství potravin obsahujících hořčík, vápník a draslík, a vynecháme potraviny s vysokým obsahem sodíku. Potraviny, které bychom měli naopak omezit, jsou červené maso, brambory, rýže, těstoviny. Zapomeňme  také na sladké pečivo a bílý cukr vůbec. Místo soli je lepší použít k dochucování pokrmů různé bylinky.


Takže tři hlavní jídla denně a dvě malé svačinky, důsledné dodržování pitného režimu a žádná srdce namáhající cvičení. DASH dieta má dvě fáze. První trvá asi dva týdny a při ní omezíme přísun sacharidů, abychom nastartovali metabolismus. Vyloučíme cukr, ovoce, obiloviny a zvýšíme příjem bílkovin. Ve druhé fázi diety již sacharidy konzumujeme, ale hlavně ty v ovoci a v celozrnném pečivu. Pokud bude váhový úbytek pomalý, je to v pořádku, druhá fáze diety trvá asi dva měsíce a nebude nám po ní hrozit obávaný jojo efekt. Po skončení druhé fáze již plynule přejdeme do našeho zdravého životního stylu.

Příklad jídelníčku při DASH dietě:

snídaně : celozrnný chléb s lučinou, šťáva z čerstvé zeleniny (mrkev, celer, červená řepa..)

svačina : ovocný salát

oběd : pečená treska, brambory posypané bylinkami místo solí, syrová zelenina

svačina : nízkotučný jogurt, hrstka oříšků

večeře : kuřecí prsa dušená na houbách a zelenině

nebo :

snídaně : 2 nakrájená rajčata, omeleta z bílků, zelený čaj

svačina : 1 kousek celozrnného pečiva, plátek drůbeží šunky bez soli

oběd : krůtí prsa na grilu, bylinkové brambory, okurkový salát

svačina : jogurtové mléko

večeře : losos na grilu, opečené brambory bez soli, dušené zelené fazolky

Výhodou DASH diety je pravidelné stravování bez hladovění, zdravě zvýšená a lékaři doporučovaná konzumace ovoce a zeleniny, pomalé hubnutí, zlepšení zdraví pro nemocné s vysokým krevním tlakem. Mezi nevýhody patří nutnost dodržovat konzumaci pouze povolených potravin. Domácí příprava jídel je také trochu náročnější na náš čas. Ale rozhodně je to jedna z nejzdravějších a neuúčinnějších diet založená na pomalém hubnutí.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k DASH dieta, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako DASH dieta.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: dash, dieta.

Kde najít informace×