Superpotraviny, jak to s nimi je?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Stravování se řeší několik desítek let, provádí se výzkumy a studie, které zjišťují vliv surovin, potravin na naše zdraví. V průběhu času se názory mění a vzájemně vyvrací. Pro člověka pak bývá těžké se v tom labyrintu informací orientovat. V poslední době se hojně mluví o superpotravinách nebo-li superfoods. Mnoho lidí věří, že jsou až zázračné a vyřeší jejich zdravotní problémy, nadváhu, atp. Ale tak jednoduché to není. Pokud chce být člověk zdravý, musí překopat životní styl od základu.

Co jsou superpotraviny?
„Superpotraviny“ nebo-li „Superfoods“ je označení pro potraviny, které jsou velice přínosné pro naše zdraví. Tzn. takové, které obsahují mnohem více látek důležitých pro náš organismus než jiné. Avšak takové označení vymyslely firmy, aby se zvýšila prodejnost některých jejich produktů. Takže opravdu spásu ve superfoods nehledejte. Možná se budete divit, že některé běžně konzumujete. Důležité je také zmínit, že nikde nebylo stanoveno, jaké parametry by superpotraviny měly splňovat. Takže superpotravinou se může označit cokoliv. Každopádně, vždy se jedná o to, co je pro naše zdraví opravdu přínosné.

Co superpotraviny obsahují?
Většinou superpotraviny mají vysoký obsah esenciálních mastných kyselin, minerálních látek, vitamínů, stopových prvků, enzymů, vlákniny, antioxidantů a adaptogenů. Samozřejmě to neznamená, že jedna superpotravina bude obsahovat vše, ale mnoho z výše zmíněných látek. Možná jste se pozastavili nad adaptogeny – to je opět vymyšlený název, ne odborný či vědecký termín, který označuje takové látky, jež zlepšují schopnost organismu se přizpůsobovat tedy adaptovat. Adaptogeny by tedy měli zvyšovat obranyschopnost a působit proti stresu.


Jaké známe superpotraviny nebo-li superfoods?
Vyjmenujme si některé z nich: pohanka, avokádo, aloe vera, lněná semínka, kakao, kustovnice čínská, česnek, chia semínka, spirulina, konopná semínka, guarana, atd.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Superpotraviny, jak to s nimi je?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Superpotraviny, jak to s nimi je?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: superpotraviny,, jak, nimi, je?.

Kde najít informace×