Stravování ve školkách a školách

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Každému se asi vybaví UHO
Když se s někým bavíte a vzpomínáte na školu, vždy dojde řeč na školní jídelnu….a později na UHO – Univerzální hnědou omáčku. Byla to prostě klasika se stovkami obměn, ale přibližně stejnou chutí. Jednoduše nic dobrého, to víme všichni. Dnes už byste UHO hledali marně. Školní a školkové stravování prošlo proměnou a více se dbá na jeho pestrost, vyváženost a zdravotně-výživovou hodnotu. Asi už někomu došlo, že je to opravdu důležité téma, které by se mělo řešit.

Jídelny dříve a dnes
Jídelny ve školách a školkách nebyly úplnou samozřejmostí a nebyly nijak kontrolované. V 50. letech minulého století došlo ke změně, když se o tento sektor začalo metodicky starat Ministerstvo školství. V té době však kvalita nebyla příliš dobrá, jelikož nebylo jednoduché zásobovat kuchyně kvalitními surovinami. Naštěstí se podařilo stanovit přesná pravidla, která se pak revidovala. Školní a školkové stravování má tedy dlouhou tradici, je založeno na zkušenostech a mimo jiné na zásadách zdravé výživy. Dobré také je, že kuchyně procházejí postupnou modernizací a musí splňovat přísné hygienické předpisy, jak tuzemské, tak evropské.

Spotřební koš
Už jste slyšeli o spotřebním koši pro školní a školkové jídelny? Jedná se o legislativně stanovené výživové požadavky, které musí jídla splňovat. Jsou vymezeny určité skupiny potravin a jejich frekvence + spotřeba na žáka a den. Vše se dokumentuje a kontroluje se, zda jsou dodržovány normy. Sice je díky tomuto systému strava vyvážená, ale nezaručuje je to kvalitu použitých surovin. To prostě kontrolovat nelze. Důležité je také zmínit, že spotřební koš stanovuje finanční limit 34,-Kč/strava/den/1 dítě. Možná se to zdá málo, ale opravdu se za tuto částku dá připravit vynikající pokrm. To také potvrzuje každoroční soutěž o nejlepší školní jídelnu roku.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Stravování ve školkách a školách, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Stravování ve školkách a školách.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: stravování, školkách, školách.

Kde najít informace×