Hořčice, jedno z nejoblíbenějších dochucovadel na světě. Jak ji vyrobit doma?
Jemná, pikantní, nasládlá... Druhů hořčice je mnoho a dochucují se s ní teplé i studené pokrmy. Pro vylepšení chuti se používá hořčice nejen v evropských zemích, ale i v Americe a neznámá není ani v orientální a indické kuchyni. Češi si nejraději pochutnávají na její plnotučné verzi, nepohrdnou ale ani dalšími variantami tohoto skvělého dochucovadla. Hořčici lze snadno vyrobit také v domácích podmínkách a výrobek to může být velmi originální, protože přidat do ní lze různé ingredience, podle vlastní fantazie.
Semínka, co dodají chuť
Archeologické nálezy dokazují, že hořčičná semínka byla známá už v dobách téměř dva tisíce let před naším letopočtem. Ve starověku se používala jako lék i dochucovadlo a její popularita stále stoupala, až do dnešních dob.
Existují písemné prameny o tom, že první středověký římský císař Karel Veliký, nařizoval na počátku devátého století velkostatkářům dodávat na jeho dvůr, kromě jiných potravin, také hořčičná semínka. A o pár století později, byl na žlutých kuličkách doslova závislý francouzský král Ludvík XI., který bez hrnečku tohoto koření nikam nevyrazil. To pro případ, že by hostitelé jeho oblíbené koření nevlastnili.
Hořčice dnes
Dnešní hořčice se vyrábí nejčastěji ze semen hořčice seté, které se smíchají s octem, vodou, cukrem a kořením. Oblíbené dochucovadlo má dokonce své vlastní muzeum. Založil ho v roce 1991 Barry Levenson, který pracoval jako asistent generálního prokurátora pro stát Wisconsin. Barry kouzlu hořčice doslova propadl, zanechal zaměstnání a své vášni se začal naplno věnovat. Ve městě Mout Horeb otevřel v roce 1992 muzeum, kde je dodnes k vidění více než 6000 exemplářů hořčice a další zajímavosti, které se pojí k výrobě nebo historii tohoto dochucovadla.
Od dijonské po anglickou
Variant jak hořčici připravit, je mnoho. V Evropě patří k nejpopulárnějším druhům dijonská či anglická hořčice, ale také ta z města Křemže, která se ředí vínem. Velmi chutná je i naše plnotučná hořčice nebo třeba ta ochucená medem.
Sice se nejedná o finančně náročnou potravinu, ale přesto, doma vyrobená bude stejně chutnat nejlépe. Kromě základních ingrediencí, lze do receptu přidat například kurkumu, která původní našedlou barvu hořčice krásně dobarví.
Základní recept na domácí hořčici:
100 g semínek bílé hořčice
2 lžíce octa (3 – 4% ocet, bílé víno)
160 ml vody
1 lžička soli
3 lžíce cukru
Semínka zalijeme vodou, přidáme ocet, sůl, cukr a směs necháme 24 hodin odpočinout v lednici. Pak ji za pomoci tyčového mixéru rozmixujeme, hmotu naplníme do uzavíratelné skleničky a necháme v chladu ještě jeden den odpočinout. Hořčici i po otevření uchováváme v chladu, aby vydržela co nejdéle čerstvá.
Cuketová hořčice
Netradiční forma hořčice vyrobená z cukety. Hodí se k dochucení masa i zeleniny a rozhodně stojí za vyzkoušení.
Plněné kuřecí závitky s hořčičným semínkem
Semínka hořčice dodají nepříliš výraznému drůbežímu masu ten správný říz!
Hořčicová omáčka
Tato nádherně vonící omáčka je skvělým doplňkem například pro minutková masa a tučnější jídla.
Hořčičný dip
Skvěle se hodí například ke grilovanému masu, ale směle do něj lze namočit i bramborové hranolky.
Hovězí na hořčici
Žluté kuličky hořčice dodají jídlu říz a lze je použít prakticky k jakémukoliv masu. I hovězí ochucené hořčicí bude chutnat skvěle!