Lepek v potravinách kde byste ho vůbec nečekali...

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V dnešní době je lepek obsažen v mnoha potravinách, ve kterých byste ho vůbec nečekali. Pokud trpíte intolerancí na lepek, vyřadit pouze mouku z jídelníčku nestačí. Důležité je pečlivě číst složení na obalech potravin.

Když je lepek nepřítel

Stále více lidí si uvědomuje, že jim konzumace lepku nesvědčí. V České republice je to okolo třiceti tisíc obyvatel, kteří ze zdravotních důvodů, byli nuceni vyřadit mouku z jídelníčku. Vyhýbat se mouce je jedna věc, ale důležitou mnohdy opomíjenou kapitolou jsou přirozené bezlepkové potraviny. Většina potravin pro celiaky musí splňovat limity pro maximální obsah lepku, který podle evropského nařízení činí 20 mg/kg.

Tyto produkty se prodávají pečlivě zabalené, aby nedošlo ke kontaminaci během skladování. Nejčastěji je poznáte na první pohled podle loga přeškrtnutého klasu. Jako potraviny s nízkým obsahem lepku se mohou také označovat takové produkty, které nepřesahují jeho maximální hranici 100 mg/kg výrobku.

Pivo

Typicky český mok jantarové barvy, který všichni Češi tak milují, přirozeně obsahují lepek. Tradičně se pivo vaří z obilného sladu jehož množství na jeden kilogram piva připadá kolem 12,2 mg lepku. Podle informací z pivovaru Pilsner Urquell, obsahuje jejich pivo až 0,25 mg/l lepku, což je povzbudivá zpráva pro všechny pivaře. Pokud patříte mezi milovníky piva a nechcete přijít o tento zlatavý mok, vyzkoušejte bezlepkové pivo z pivovarů jako je například Ferdinand, Clock, Bernard, Žatecký pivovar i zmiňovaný Plzeňský Prazdroj.


Sojová omáčka

Mnoho milovníků asijské kuchyně netuší, že se sojová omáčka vyrábí ze sojových bobů a pražené pšenice. Tradiční receptura využívá obilovinu jako “krmivo” při fermentaci. Na etiketách sojových omáček byste se měli dočíst kolik lepku produkt obsahuje, některé výrobky nepřesahují limit 20 mg/kg, takže je mohou užívat také celiaci. K dostání jsou samozřejmě také bezlepkové sojové omáčky.

Sladkosti a cukrovinky

Velmi se často stává, že se lepek skrývá v surovinách ve kterých byste to nečekali. Například se můžete se stopy lepku setkat v sušenkách, čokoládě, bonbonech a zmrzlině. A proto nikdy nezapomínejte pečlivě prostudovat složení na obalech vašich oblíbených cukrovinek.

Další potraviny

Zvláštní pozornost byste měli věnovat zejména při výběru těchto potravin, protože také ony mohou obsahovat lepek.

Uzeniny (buřty, točený salám, šunka, párky, paštiky)
Prášek do pečiva
Dochucovadla (kečupy, pikantní omáčky, salátové dresinky, marinády, barbeque, tatarská omáčka,..)
Směsi koření
Instantní polévky
Nakládaná zelenina

Bezlepkový chleba

Bezlepkový chleba


Upečte si doma bezlepkový chleba. Jeho příprava je velmi jednoduchá.


Bezlepkové gnocchi

Bezlepkové gnocchi


Bazlepkové italské gnocchi jsou ideálním letním jídlem.


Bezlepkové  sladké žemličky

Bezlepkové sladké žemličky


Žemličky, které bude milovat celá vaše rodina.


Bezlepková šunková pizza

Bezlepková šunková pizza


Bezpelková varianta tradiční italské pizzy.


Bezlepkový koláč s jablky

Bezlepkový koláč s jablky


Jedinečný dezert, který se hodí na prázdninový stůl.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Lepek v potravinách kde byste ho vůbec nečekali..., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: lepek, potravinách, kde, byste, vůbec, nečekali....

Kde najít informace×