Jak nahradit jednorázová plastová brčka

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Dnešní doba je dobou plastovou. Naše planeta je až příliš zahlcena plasty, které mají vlastní kontejner zářící mírumilovnou žlutou barvou a reprezentují se jako recyklovatelný odpad, ovšem jeho produkce je tak kolosální, že se nestíhá recyklovat ani polovina plastového odpadu.

Mezi plastové výrobky patří i zdánlivě nevinná brčka. I takto malý kousek plastu totiž může pro naši planetu znamenat ekologický problém. Pokud se tedy chcete k naší přírodě chovat šetrněji a zároveň si neodpustíte páteční večer plný drinků, existuje pro vás řada více či méně vhodných alternativ.

Papírová brčka


Papír je mnohem lépe recyklovatelný a rozložitelný odpad než je plast, a tudíž se na brčka hodí trochu lépe. Některé ekologicky smýšlející podniky jej již zavedly jako automatický doplněk veškerých drinků a nápojů. Problém je, že papír se po chvilce začne v ústech drolit a pomalu se rozpadá. Navíc se stále jedná o jednorázový odpad, i když stále více eko friendly než plast.

Tvrdý plast


Existují brčka z tvrdého plastu. Můžete si vybrat z nepřeberného množství různého designu. Brčko se vám nerozpadne a můžete ho používat stále dokola, stačí ho jen umýt. Problém je, že se stále jedná o plast, i když ne jednorázový. To ale znamená, že stejně toto brčko budete muset jednoho dne vyhodit a tím přírodě přispějete dalším plastem.


Bambusová brčka


Bambus je přírodní, biologicky rozložitelný materiál. Je dutý, a tudíž vám jednoduše může posloužit jako brčko. Tato alternativa má jednu velkou výhodu - vypadá dobře, skvěle tak slouží jako designový doplněk a vašemu drinku bude slušet. Také jej můžete používat stále dokola a údajně vydrží opravdu dlouho. Problém nastane ve chvíli, kdy si nedáte pozor na vlhkost. Ta totiž tento biologicky rozložitelný materiál degraduje.

Makarónová brčka


Ano, skutečně v některých podnicích se můžete setkat s brčky vyrobených z těstoviny. Konkrétně z makarónů. Nakolik je to vhodné pro lidi s celiakií, není známo. A ačkoli je to opět pouze jednorázové brčko, tak je to originální a pokud budete mít po drinku ještě hlad, můžete se z něj i najíst.

Kovová brčka


Kovová brčka bývají asi nejčastější alternativou, mohou být totiž jak rovná, tak i zahnutá, vypadají dobře a můžete je používat donekonečna. Navíc vám do nápoje nebudou vypouštět škodlivé látky.


Pokud vás děsí představa jednorázových plastových brček plovoucích v oceánech a rádi byste sami přispěli ke zlepšení, vyberte si nějakou alternativu. Kdykoli půjdete na drink, stačí poprosit, ať vám jej přinese bez brčka, vytáhnout své neplastové brčko z kabelky a užívat si večer. Změna totiž začíná u nás samotných.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak nahradit jednorázová plastová brčka, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak nahradit jednorázová plastová brčka.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, nahradit, jednorázová, plastová, brčka.

Kde najít informace×