Tradiční anglická kuchyně. Jaká vlastně je?
Z evropských kuchyní je anglická kchyně po francouské a italské tou třetí nejznámější. Takže se v Británii rozhodně dobře najíte, a to i když máte hlouběji do kapsy.
Anglická kuchyně je zdravá a největší důraz klade na výživovou hodnotu jídla. Většina Anličanů snídá cereálie s jogurtem nebo opečený toast, ale ve všech anglických restauracích se můžete setkat s onou pověstnou anglickou snídaní. Tvoří ji obilninové kaše, anglická slanina, vejce, šunka, párečky, toast, fazolky, bílý chléb, máslo, džem, med. A samozřejmě silný čaj, mnohdy s mlékem.
Stejně jako tradiční anglická snídaně, i čaj o páté se sušenkami a malými toasty je většinou v anglických domácnostech záležitost jen velmi příležitostná. Tahle tradiční jídla jsou tu spíše už jen pro turisty.
Co se týče úprav jídla v anglické kuchyni, převládá pečení a grilování. Používané maso je nejčastěji jehněčí, hovězí, vepřové, kuřecí, krůtí či rybí. Angličané hodně holdují zvěřině a často konzumují i kvalitní ústřice a další mořské plody.
Obvyklý oběd zaměstnaného angličana bývá často jen polévka a toast. A pokud je více času, jsou tu známé „fish and chips“. Smažená ryba s hranolky je už tradičně s anglickou kuchyní spojována.
Večeře bývá v Anglii vydatnější. Maso, brambory a dušená zelenina. Mrkev, hrášek, chřest, květák, zelí apod. Nebo klasické masové koláče. Taková večeře může mít i několik chodů.
Známé tradiční anglické jídlo je „roastbeef“ - marinované a pečené hovězí maso, nebo „jacket potato“, což jsou pečené brambory plněné třeba fazolemi, houbami nebo tuňákem. A hlavně ty pověstné masové koláče. Na ty nesmíme zapomenout, protože jejich tradice sahá až do středověku, kdy se na přenášení jídel používala nádoba i víko z těsta.Od té doby jsou jedním z nejtypičtějších anglických jídel. Konkurovat mu ovšem může směle i tradiční vánoční pudink se sušeným ovocem.
Anglické sýry jsou tvrdé a my známe asi především „Čedar“. Dalším světově proslulým je „Stilton“, sýr s modrou plísní.
Angličan s oblibou pije samozřejmě whisky, ale i pivo, gin a víno. Oblíbené jsou také ovocné šťávy a z nich asi nejvíc nealkoholický bezinkový likér. Moučníky, ať už k čaji nebo ke kávě, jsou tradiční sušenky, hlavně čokoládové, koláče, vdolečky s krémem nebo malé dortíky.
Oblíbeným kořením, kromě těch základních, je worcesterová omáčka, tabasco, kečup, anglická hořčice.
Budete-li třeba v Londýně, najdete tam samozřejmě čínskou, indickou, italskou, pákistánskou a jiné a jiné kuchyně. Ale neměli byste si nechat ujít ani typickou půvabnou anglickou hospůdku (pub) a ochutnat tradiční jídla a anglické pivo. Dnešní Británie totiž, i díky slavným televizním šéfkuchařům (např. Jamie Oliver), získala zasloužené čestné místo ve světové gastronomii.
Ale abyste si pochutnali „po anglicku“, nemusíte ani cestovat, můžete si snadno i doma, ve své kuchyni, připravit pár typických anglických jídel.
Anglický pudink s kandovaným ovocem
Typické anglické vánoční jídlo. Zkuste ho i vy. Je to pochoutka.
Čočková polévka s anglickou slaninou
Hustá a výživná. Zahřeje vás a zasytí. Možná jako vítaná teplá svačinka nebo klidně s čerstvým pečivem k večeři.