Masopust - svátek dobrého jídla

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Původ masopustních oslav vychází z tradic římského náboženství. Začátek roku se řídil podle vegetačních cyklů v přírodě, březnový příchod jara byl znamením plodnosti a lidé oslavovali veškerá jeho božstva. Jedním z bohů byl bůh vína a hodování Bakchus, odtud tedy dostaly tyto oslavy název římské bakchanálie.

Masopustní období začíná letos, tak jako každý rok, 6. ledna na svátek Tří králů. Toto období trvá až do Popeleční středy, což je pohyblivý svátek, odvíjející se od data Velikonoc. V letošním roce Popeleční středa připadá na 2. března 2022.

Ačkoliv masopust začíná již svátkem Tří králů, jsou nyní za masopust, pro nějž je typické hodování, bujaré veselí a taneční zábavy, považované především poslední tři dny tohoto období, nebo doba těsně před nimi. Tyto dny připadnou v letošním roce na masopustní neděli 27. února 2022, masopustní pondělí 28. února 2022 a masopustní úterý 1. března 2022. Ale přípravy na masopustní veselí, například zabijačky, začínají mnohde už na tučný čtvrtek 24. února.

Během tohoto období se pořádají plesy, zábavy, oslavy, svatby, hostiny, lidé se oddávají radovánkám a hodování. Vyvrcholením je masopustní průvod maškar o masopustním úterý. Mnohde se některé tyto zvyky a tradice stále dodržují. V různých krajích se pak lidové zvyky liší, základem maškarního původu ale bývá většinou medvědář s medvědem, dalšími maskami jsou například bába s nůší, kominík s žebříkem, žena s kočárkem, ženich a nevěsta nebo kobyla, kterou vytvoří dvě osoby, jedna představuje hlavu a přední nohy, druhá zadní část těla.


Kromě obvyklých zabijačkových pochoutek bývají často na masopustním jídelníčku smažené sladkosti. Takové nekynuté masopustní koblihy, to je opravdu pochoutka. Většinou se smaží na sádle, jehož bylo při zabijačkách dostatek. Někde se jim říká „boží milosti“. Tam kde se smažily na oleji, byl to v minulosti většinou olej konopný, lněný, až později řepkový. Koblihy se smažily prázdné, ale někde i plněné. Náplní byla povidla, mák, také šalvěj nebo řeřicha.

Konec masopustu je v úterý 1. března 2022 o půlnoci, pak přichází Popeleční středa a s ní končí veselí a hodování a začíná čtyřicet dní půstu až do Velikonoc.

 


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Masopust - svátek dobrého jídla, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Masopust - svátek dobrého jídla.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: masopust, svátek, dobrého, jídla.

Kde najít informace



×