Top 10 vánočních jídel

Hana R.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Vánoční svátky, doba duchovních zážitků, koncertů a betlémů v kostelech, procházek zimním zářivým městem. Čas na setkávání s rodinou a přáteli, čas na zamyšlení nad celým rokem, čas na vzpomínání na ty, kteří tu s námi kdysi byli a už tu nejsou. Vánoce, to je také zdobení vánočního stromečku, vybírání toho nejlepšího kapra z kádě, pečení cukroví, dětská těšení a očekávání. A láska. Vánoce jsou hodně o lásce. A nejen o té duchovní, ale také o lásce k lidem. Všichni jsme tak nějak snášenlivější a pozornější nejen ke svým blízkým, ale i k docela cizím lidem. To všechno s sebou přinášejí vánoce.

Také posezení s rodinou či kamarády u dobrého jídla a pití patří neodmyslitelně k vánočním dnům. O těchto svátcích si dopřáváme jídla, která možná celý rok nepřipravujeme, ale vyhledáváme je právě jen o Vánocích. Protože Vánoce jsou také, a to hodně, o jídle, vaření a pečení. A ne jen tak ledajakém. Máme typická jídla, která na našich stolech o vánočních svátcích prostě chybět nemohou. Protože bez těchto tradičních pokrmů by to rozhodně nebyly ty pravé vánoce. Menu se může třeba krajově trochu lišit, každá rodina má své recepty na štědrovečerní polévku, kapra, bramborový salát nebo kubu. A nebo na kapra na černo či vánoční punč. Vybrali jsme pro vás nejběžnější a nejtypičtější vánoční recepty, a to i pro ty, kdo si na tradičního kapra se salátem příliš nepotrpí.

Vánoční rybí polévka1. Vánoční rybí polévka
Polévka s jikrami nebo mlíčím, případně s obojím, má nezaměnitelnou chuť muškátového oříšku. Vaříme ji z kapřích hlav, nebo také z kapřího masa, které můžeme pak do polévky nakrájet. S opečenými houskovými krutony je jedinečná.

Smažený kapr2. Smažený kapr
Klasika která nezevšední. Někdo upřednostní podkovy, někdo tradiční porce. Kdo tak úplně nelpí na tradici, může si smaženého kapra ozvláštnit tím, že do strouhanky přidá trochu nasekaných mandlí. Je to lahůdka.Vánoční bramborový salát3. Vánoční bramborový salát
Samozřejmě bramborový salát nesmí chybět. Kolik rodin, tolik druhů bramborových salátů. Liší se jen málo, ale přesto máme asi každý ten svůj. V naší rodině jsme přidávali do salátu nadrobno pokrájené jablíčko. Chutná to báječně.

Staročeský vánoční kuba4. Staročeský vánoční kuba
Tenhle pokrm asi všichni nepřipravujeme, ale tam, kde jsou na něj zvyklí, nesmí chybět. Voní sádlem, česnekem a majoránkou a samozřejmě houbami. Prostě pochoutka.

Vánočka5. Vánočka
Doma upečenou vánočku žádná koupená v obchodě nenahradí. Vánočka k snídani na Štědrý den s kávou, nebo kakaem pro děti, bude chutnat prostě vánočně. Co také snídat v tento den jiného.

Tradiční vánoční punč6. Tradiční vánoční punč
Dobré nápoje ke slavnostnímu večeru patří. Horký nápoj nás dospělé zahřeje třeba po procházce venku a určitě i přispěje k veselé vánoční náladě. Až půjdete na vánoční trhy nezapomeňte se zahřát punčem!

Domácí vaječný koňak7. Domácí vaječný koňak
Vaječný koňak je oblíbený likér a připravený doma z kvalitního rumu může být skvělým pohoštěním. Místo rumu můžeme použít i jiný alkohol a nic tím nezkazíme.

Pečená kachna8. Pečená kachna
Někdo třeba vůbec nejí ryby a pečená kachna je pro něj tou pravou slavnostní večeří. Klasika je sice s knedlíkem a zelím, ale nakonec ani bramborový salát nemusí být špatná volba.

Silná hovězí polévka9. Silná hovězí polévka
Vaří se poměrně dlouho, ale rozhodně ten čas není ztracený. Horký domácí hovězí vývar s domácími nudlemi nebo játrovými knedlíčky hned tak jiná polévka nepředčí. Hodí se nejenom ve sváteční dny, ale i jindy při zimním nečase.

Malinovo – třešňová sněhová roláda10. Malinovo – třešňová sněhová roláda
Tento moučník, lehoučký jako vánek, rozpouštějící se na jazyku a vonící ovocem a létem, to je přesně ta pravá tečka za slavnostní večeří.


Bylo by krásné, kdyby v nás ta vánoční pohoda a vstřícnost vydržela i v dalších už všedních a nevánočních dnech. Abychom byli k sobě milejší nejen o vánocích. Protože pak by se nám žilo o hodně lépe. Ale v tom nám bohužel žádný vánoční zázrak nepomůže. A asi ani recept na to nikde nenajdeme. Je to totiž už na každém z nás. Mohli bychom se o to alespoň pokusit.

Odkazy na tématické stránky

Recepty na vánoce

Recepty na cukroví

O vánocích na Wiki


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top 10 vánočních jídel, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Top 10 vánočních jídel.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, vánočních, jídel.

Kde najít informace×