Jaro si mohou užít i alergici

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Na slunečné dny se asi většina z nás těší. Kdo však vyhlíží jaro s obavami, jsou alergici. Příroda v rozkvětu jim přináší nejen krásný pohled, ale celou řadu nepříjemných zdravotních potíží. Co je vlastně alergie a jak se s ní dá účinně bojovat?

Co je alergie a jak se projevuje
Alergie je svou podstatou přemrštěná reakce imunitního systému na podnět, se kterým se za standardních okolností organismus bez problémů vypořádá. Alergeny se vyskytují běžně kolem nás a zdraví jedinci s nimi žádný problém nemají.

V České republice jsou ale dle dostupných údajů přibližně dva miliony alergických osob. Jak poznáte, že k nim patříte? Snadno. Typickými nepříjemnými průvodními jevy tohoto onemocnění jsou zarudnutí očí, kýchání, svědění nosu či očí, výskyt kopřivek, astmatu a celá řada více či méně závažných projevů. Krajním důsledkem alergie je tzv. anafylaxe, která může mít pro postiženého i život ohrožující dopad, proto jednoznačně vyžaduje neprodlený zásah lékaře.

Jak se alergií zbavit
Alergii jakožto onemocnění současná medicína stále efektivně léčit neumí. Nicméně nemocným dokážeme přinést úlevu. Lze totiž do velké míry potlačit právě nepříjemné symptomy alergie. Jste-li postiženi pouze méně závažnými příznaky, jako je třeba výše zmiňovaná rýma, můžete si účinně pomoct i sami.


Prášky na alergii (http://www.analergin.cz/lecba-alergie/) neboli antihistaminika jsou založena na blokování působení histaminu. Nejedná se sice o léčbu alergie, nicméně patří k účinným, proto jsou to tzv. léky první volby a užívají se nejčastěji. Řada přípravků navíc není vázána na lékařský předpis jako například Analergin. Nemocný by je tak měl mít vždy doma, aby si je v případě potřeby mohl vzít. Na astma pak podáváme medikamenty s protizánětlivým účinkem.

Neméně důležitá je přirozeně i prevence. Měli bychom se jednoduše snažit kontaktu s alergeny v maximální možné míře vyhnout. Nejste-li si jisti, zda za vašimi potížemi tkví právě alergie, vydejte se k lékaři, který určí spolehlivě diagnózu na základě krevních testů.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jaro si mohou užít i alergici, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jaro si mohou užít i alergici.

Kde najít informace×