Japonský styl wabi-sabi

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Současným trendem v oblasti bydlení je japonský styl wabi-sabi. V čem tento styl spočívá, a jak se odlišuje od ostatních japonských prvků, které se již v oblasti bydlení významněji prosadily?

Wabi-Sabi si zakládá na kráse nedokonalostí jedná se o filosofický směr, který se prosadil nejen v oblasti bydlení, ale také v oblasti životního stylu. Pro západně orientovanou kulturu může být poněkud obtížné tento styl pochopit, protože pro wabi-sabi je krásný i omšelý a potlučený hrneček. Tento směr totiž oslavuje veškeré známky času i opotřebení. Myšlenku wabi-sabi můžeme shrnout jako "moudrost přirozené jednoduchosti". 

Oblíbenost tohoto směru vychází také z ekologie, protože využívá věci, které bychom běžně vyhodili, protože už prostě nejsou hezké i když mohou plnit svůj původní nebo jiný nový účel.

Jak zakomponovat tento styl do našeho bydlení?
Jednoduše, nenahrazujme a hlavně neskrývejme věci, které mají historii. Našim starým kouskům můžeme vdechnout nový život a jejich případných nedostatků si cenit. Poškrábaný psací stůl s oloupanou dýhou? Nám může připomenout, jak jsme se my nebo naše děti učili psát. Každá věc má z tohoto pohledu vlastní unikátní příběh, kterého je nutné si cenit.


V rámci tohoto stylu by mělo být naše bydlení jednoduché a vzdušné. V rámci tohoto stylu v současné době vyhrávají hladké materiály. Hojně jsou využívány přírodní materiály, které jsou často asymetrické, protože ani příroda není dokonalá.

Jestliže si pak chcete pořídit domů něco nového, zkuste bleší trhy nebo bazary, protože právě zde nalezneme předměty s vlastním příběhem. Právě tyto příběhy dodávají wabi-sabi jeho krásu.

Tento trend se odráží také v zahradní architektuře, protože ačkoli vypadá zahrada dokonale má být doplněna něčím nedokonalým, něčím naprosto přírodním. To také vychází z legendy o vzniku tohoto směru.

Jak mělo podle legendy wabi-sabi vzniknout?
Podle legendy žil mladý muž jménem Sen no Rikyu, který se toužil naučit umění čajového obřadu, šel tedy za mistrem. Mistr jej požádal, aby se nejprve postaral o zahradu. Rikyu se chopil daného úkolu a zahradu pečlivě uklidil, uhrabal zemi, takže dosáhl perfektního čistého vzhledu. Nicméně před tím, než zahradu svému mistrovi ukázal, zatřásl rozkvetlou třešní a pár květů nechal spadnout na zem. Rikyu je tak do dnešní doby považován za jednoho z těch, kteří pochopili, co znamená kulturně-filozofický fenomén wabi-sabi.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Japonský styl wabi-sabi, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Japonský styl wabi-sabi.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: japonský, styl, wabi-sabi.

Kde najít informace×