Pitný režim je důležitý, nezapomínejte pít!

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Je známo, že pro lidské tělo je voda životně důležitá. U mužů tvoří 53 % tělesné hmotnosti, u žen 56 % a u novorozených dětí dokonce    75 %. V průměru lidské tělo vyloučí 2,5 l vody denně, proto je důležité, abychom tyto ztráty doplňovali. Příjem a výdej tekutin by měl zůstávat v rovnováze.

Mějte vodu neustále na očích
Nenapijete se dokud nemáte žízeň? Chyba! Pocit žízně se dostavuje až při stavu 1-2 % dehydratace, mějte proto lahev nebo sklenici s vodou stále na očích nebo alespoň u sebe. Nelze obecně říct, kolik litrů tekutin by měl dospělý člověk za den vypít, záleží na váze, na 1 kg připadá 25 ml tekutiny ->

60 kg žena – 1,5 l
90 kg muž – 2,25 l

Nezapomínejte na to, že v horkém letním počasí nebo při vysokém energetickém výdeji bychom měli denní příjem tekutin zvýšit.


Co bychom měli pít
Nejlepší je pít čistou nebo přírodní minerální vodu, vhodné jsou také neslazené čaje nebo ředěné ovocné a zeleninové šťávy. Pozor! Káva, alkohol a mléčné výrobky nejsou součástí pitného režimu, proto se ke kávě doporučuje sklenice čisté vody.

Nedostatečný pitný režim
Před nedostatečným příjmem tekutin, nás mohou varovat tyto příznaky dehydratace:

-Únava, malátnost
-Bolest hlavy
-Popraskané rty
-Zvýšená nespavost
-Suchá pokožka
-Poklesem fyzické výkonnosti

Nadměrný pitný režim
Žádný extrém není zdravý, to samé platí i u pitného režimu, proto je dobré volit zlatou střední cestu. Při nadbytku tekutin v těle nadměrně zatěžujeme ledviny a srdce, to vede k jejich postupnému oslabování až selhávání. Všeho s mírou.

Příznaky:
-Nadměrné pocení v klidové zátěži
-Vlhké dlaně a chodidla

Denní rituál
Vytvořte si Váš denní rituál, který Vám pomůže dodržovat pitný režim. Během spánku ztratí tělo spoustu tekutin, proto je dobré pít hned od rána, znovu připomínám, že ranní káva nebo šálek čaje rozhodně nestačí. Přes den pijte podle potřeby a fyzické zátěže, důležité je také napít se před každým jídlem, protože ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Naopak před spaním se pití vyvarujte, abyste si dopřáli ničím nerušený spánek.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Pitný režim je důležitý, nezapomínejte pít!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: pitný, režim, důležitý,, nezapomínejte, pít!.


×