Vláknina nesmí chybět v našem jídelníčku
Vláknina nám udržuje trávicí systém a střeva v dobrém stavu.
Co to vlastně je?
Vláknina jako taková nemá pro nás žádnou výživovou hodnotu. Je tvořena složkami rostlinných buněk a buněčných stěn, je obsažena v zelenině, ovoci, ořechách, luštěninách, atd. Její přínosná vlastnost pro naše zdraví je, že bobtná ve vodě. Tím podporuje zažívání a udržuje dobrý zdravotní stav tlustého střeva. Velice známá vláknina jako taková je jitrocel blešníkový nebo-li psylium, které do sebe vstřebá všechny nečistoty a škodlivé látky, jež často dlouhou dobu zůstávají ve střevech. Existuje ještě vláknina nerozpustná a ta je obsažena v obilninách a zrnech. Ta také váže vodu, ale nebobtná a prochází trávicím systémem bez rozštěpení nebo vstřebání. Enzymy lidského těla jí nedokážou zpracovat.
K čemu je vláknina dobrá?
Jak již bylo zmíněno, vláknina rozpustná ve vodě je schopna do sebe nabrat odpadní látky. Zvětšuje objem stolice a změkčuje ji. Nerozpustná vláknina však podporuje funkci střev, váže na sebe rakovinotvorné látky a pomáhá vylučovat toxiny. Nedostatek vlákniny může vést k závažným chorobám, jako je například cukrovka či srdeční onemocnění. Dále také hemoroidy a zažívací problémy. Nerozpustná vláknina je dobrá při vyšším cholesterolu. Rozpustná při cukrovce, jelikož pomáhá tělu snížit spotřebu inzulinu a diabetikům pomáhá zpomalovat vstřebávání krevního cukru. O vláknině je také známo, že pomáhá při snižování váhy. Může být také účinná proti tvorbě žlučových kamenů. Člověk denně sní cca 12g vlákniny, ale potřebný denní příjem je 18g. (Jen pro představu, jeden krajíc celozrnného chleba obsahuje přibližně 5g vlákniny.) Avšak nadbytek vlákniny také není dobrý! Její vysoký příjem snižuje účinnost některých léků dokonce i antikoncepce.
Vláknina se vyrábí v podobě prášků, tabletek a tobolek. Dobrý je na užívání blešníkový jitrocel, který se může rozmíchat ve vodě, v džusu či jogurtu.