Dezert Pavlova: nadýchané bezé s příběhem

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Lehký jako vánek, sladký jako láska - to je světově proslulý dezert Pavlova, který nese jméno slavné ruské baleríny. Nadýchané bezé, zdobené šlehačkou a čerstvým ovocem vypadá velmi lákavě a je populární zejména v jarním a letním období. O původ slavného dezertu se přou hned dvě země a my vám prozradíme něco z historie slavné Pavlovy i recept, jak ji upéct. 

Ve dvacátých letech minulého století patřila ruská baletka Anna Pavlovová k nejslavnějším tanečnicím světa. Její popularita dosáhla až za oceán, a ve dvacátých letech 20. století baletka navštívila během turné i Nový Zéland a Austrálii

Spor o původ

Právě tyto dvě země se léta přou o to, kde byl dezert připraven jako první. Na Novém Zélandu balerína vystupovala během šňůry v roce 1926. Svým tanečním uměním publikum okouzlila, protože během představení vypadala, jakoby se vznášela po pódiu. Jako poctu slavnému hostovi připravil šéfkuchař hotelu Wellington dezert, který dostal baletčino jméno a připomínal baletni tutu, tedy sukni, kterou umělkyně oblékla během vystoupení. Ušita byla ze zelenkavého hedvábí, proto mistr kuchař použil jako ozdobu dezertu zelené květy a kiwi. O události se dočteme například v životopisné knize o Anně Pavlovové, kterou sepsal Keith Money. 

Podobný scénář jako na Zélandu se opakoval také v Austrálii, kam balerína také pracovaně zavítala. I zde si vysloužila jako odměnu dezert na bázi bezé, který připomínal její baletní sukni a nesl její jméno. Jen to bylo o tři roky později, roku 1929


Mohlo by se tedy zdát, že při vyhrává Nový Zéland, ale pravdy je to jenom půl. Pavlova je sice jedinečná, ale bezé dezerty zdobené ovocem a smetanou se podávaly již o dvě století dříve, v německy mluvících aristokratických rodinách. Takže Pavlova až taková novinka nebyla. 

Lehký jako vánek

K přípravě křehkého dezertu, který při skousnutí krásně křupne, jsou třeba dobře vyšlehané bílky, spousta cukru, poskrovnu vinného octa nebo citronové šťávy a lžíce škrobu. Základ pro bezé je hotový za chvíli, o to déle však trvá jeho pečení, či lépe řečeno sušení v troubě. Pavlovu můžeme připravit jako jeden velký dort, nebo více menších dortíků

Pro výrobu dezertů mini Pavlova budete potřebovat: 5 bílků, 250 g krystalového cukru, 1 lžíci vinného octa (nebo citronové šťávy), 1 lžíci kukuřičného škrobu.

Na ozdobu: smetanu ke šlehání (min. 33%), čerstvé ovoce (jahody, borůvky, kiwi…)

Postup: 

V první fázi vyšleháme bílky téměř do tuha. Poté k nim začneme postupně zašlehávat cukr. Do pevného sněhu přidáme ocet, škrob a opět ho prošleháme. Finální sníh by měl být tuhý a krásně lesklý. 

Troubu předehřejeme na 180°C, plech vyložíme pečícím papírem. Za pomoci dvou lžící nebo tvořítkem tvarujeme na pečící papír kolečka o průměru cca. 5 - 6 cm. Z těsta jich připravíme 14 - 15 kusů. 

Plech dáme do předehřáté trouby a bezé necháme 3 minuty zapéct. Poté snížíme teplotu na 120°C a Pavlovu dopékáme 1,5 hodiny. Hotový dezert necháme vychladnout a zdobíme ho šlehačkou a kousky čerstvého ovoce. Zdroj: bbc.comPěnové pusinky s mandlemi

Pěnové pusinky s mandlemi


Bezé můžeme obohatit nebo ozdobit ovocem, ale také oříšky. Pusinkám s mandlemi nikdo neodolá!


Sněhové pečivo

Sněhové pečivo


Pečivo z ušlehných bílků se peče na Vánoce, ale potěší i během rodinných či dalších svátků. Bezé se na slavnostím stole neztratí!


Ledová káva

Ledová káva


Studená káva je skvělý doplněk ke sladkým dezertům. Nejlépe chutná na jaře a v létě, kdy je venku pěkně teplíčko.


Latté s vaječným likérem

Latté s vaječným likérem


Káva latté s vyšlehanou mléčnou pěnou a lahodným vaječným likérem doplní cukry a zvedne náladu.


Moravské koláče podle Petry Burianové

Moravské koláče podle Petry Burianové


Dezerty z kynutého těsta jsou velmi oblíbené, a co teprve tehdy, když jsou naplněné lahodnými ingrediencemi. Moravské koláče stojí za vyzkoušení!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Dezert Pavlova: nadýchané bezé s příběhem, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Dezert Pavlova: nadýchané bezé s příběhem.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: dezert, pavlova:, nadýchané, bezé, příběhem.


×