Zelené saláty jíme celé léto, ale známe je vlastně všechny?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Možná tomu nebudete věřit, ale zelených salátů je více než 200 druhů. Samozřejmě některé z nich u nás nevypěstujete ani nekoupíte. I tak ale máme velký výběr. Jenže není salát jako salát. Liší se vzhledem, barvou, ale hlavně chutí. Některé ze salátů můžeme konzumovat pouze za studena, jiné zase můžeme s úspěchem tepelně upravovat.

 

Při přípravě salátů nesmíme zapomínat na zálivku. Těch je tolik, že si každý z nás vybere tu, co mu bude chutnat. Kromě toho, že máme spoustu receptů na salátové zálivky, můžete si je koupit i hotové. Příprava salátu je tedy velmi jednoduchá. Během pár chvil tak můžete připravit skvělou přílohu třeba k masu, nebo naopak zelený salát doplníte kousky pečeného nebo grilovaného masa či třeba nakrájeným sýrem, a hned máte lehké jídlo, které v horkém létě klidně nahradí třeba oběd.

Asi všichni známe klasický hlávkový salát, který můžeme od jara do podzimu pěstovat jednoduše na zahrádce. Nebo si ho koupit kdekoliv na trhu. Hodí se k němu octové zálivky, vynikne tak jeho chuť.


Ledový salát je asi ten druhý nejznámější. Křehký, křupavý a hodící se jako příloha k jídlu i k přípravě samostatných salátů. Můžeme k němu přidat nakrájená cherry rajčátka, na tenké proužky nakrájenou žlutou papriku, tenké plátky salátové okurky, a se zvolenou zálivkou si opravdu pochutnáte.

Římský salát můžete upravovat také tepelně. Stačí najít nějaký dobrý recept. Za studena se tento salát hodí například do salátu Caesar. Dostanete ho v klasické nebo baby velikosti.

Rukola, to jsou menší samostatně rostoucí listy, které si klidně můžete vypěstovat i doma za oknem. Je trochu nahořkle štiplavá, a proto ji s oblibou požíváme do míchaných salátů, do sendvičů. Také ji můžeme krátce osmahnout na oleji a podávat jako přílohu k masu.

Polníček si můžete dát samotný jen pokapaný kvalitním olivovým olejem, nebo ho použít do míchaných salátů. Má svěží sytou zelenou barvu a obsahuje látky, které zklidní naše nervy.

Čekanka bílá nebo červená se hodí k tepelné úpravě i ke konzumaci za syrova. Nezapomeňte u nich odstranit košťál, protože je hořký.

Dubáček má jemnou lehce ořechovou chuť. Používá se s mnoha různými zálivkami, a to i v ovocných salátech. Rychle vadne, nejlépe je spotřebovat ho hned v den sklizně.

Štěrbák je kadeřavý salát podobný čekance svou značně nahořklou chutí. Častěji se upravuje tepelně, nejlépe podušením na olivovém oleji s různým kořením. Nebo se přidává v malém nmožství do jiných salátů.

Řeřicha je možná spíše bylinka než salát, ale velmi často ji přidáváme do salátů, do různých jiných pokrmů, například je skvělá do těstovin. Můžete ji také jen tak nasekanou nadrobno přidávat do polévky. Vypěstujete ji velmi snadno sami v truhlíku za oknem.

Nejsou to všechny druhy, určitě objevíte v obchodech s čerstvou zeleninou i další. V každém případě tyhle „zelené vitamíny“ velmi prospějí vašemu zdraví. V letních vedrech možná uvítáte jednoduchá a lehká jídla, která vás osvěží. A tak tedy dejme zeleným salátům zelenou.

Zelený salát s olivami a kuřecími kousky

Zelený salát s olivami a kuřecími kousky


Klasický příklad chutného salátu který nahradí celé jídlo.


Ovocná zálivka na hlávkový salát

Ovocná zálivka na hlávkový salát


Trochu netradiční, ale skvělá zálivka na salát.


Salát s rukolou a rajčaty

Salát s rukolou a rajčaty


Zdravý, pikantní a velmi jednoduchý salát.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zelené saláty jíme celé léto, ale známe je vlastně všechny?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zelené, saláty, jíme, celé, léto,, ale, známe, vlastně, všechny?.


×