Nahraďte občas cukr medem a zdravě si oslaďte život
Nastává období, kdy častěji zatoužíme například po horkém zázvorovém čaji s citronem. A mnoha případech ji si jej rádi osladíme medem. V jednom voňavém nápoji tak dostaneme množství důležitých látek, které nás nejen zahřejí, ale kterými si zároveň můžeme zlepšovat imunitu. A to je důležité hlavně v zimním období, kdy se náš organizmus musí vyrovnávat se změnami teplot, s nedostatkem denního světla a se studenými a mlhavými dny.
Med jistě známe všichni. A to nejen na chlebu s máslem z dětství, nebo jako sladidlo do bylinkových čajů. Můžeme ho potřebovat v kuchyni když si chceme připravit například kachnu na medu, nebo když dostaneme chuť na doma upečený medovník. Lžičku medu si můžeme také přidat do bílého jogurtu, když si chceme osladit snídani, nebo ho můžeme potřebovat při pečení vánočního cukroví. A to nejen do perníčků.
Med nám připravují včely sběrem a zahuťováním nektaru z květů. To je med květový. Také známe med medovicový, ten vznikne sběrem a přetvořením medovice, což je látka, kterou vylučují například mšice.
Med ale rozhodně není žádná novodobá novinka. Prvními doklady o něm jsou jeskynní malby staré nejméně 8000 let. Již od těchto dávných dob se med používal v lidovém léčitelství, například k hojení ran a ošetřování zánětů. První doklady o rozvoji včelařství pocházejí z Egypta. Odtud se pak tato dovednost postupně pomalu rozšířila do celého světa. Například v Evropě se ještě před používáním třtinového a řepného cukru sladilo převážně medem.
Dnes už med dostaneme v každém obchodě s potravinami. Je to převážně med stáčený. Vzniká odstřeďováním v medometu a uchovává si většinu přírodních látek a tak je také velmi hodnotný. Ještě hodnotnější, ale také trochu dražší, je med plástečkový nebo med kapaný. Ten se nechá samovolně vytékat z pláství a touto šetrnou metodou si uchová spoustu cenných přírodních látek.
Dalšími druhy jsou med lisovaný, tekutý nebo umělý. Ty už mají mnohem horší kvalitu, hlavně med umělý už vlastně ani medem není, protože to není včelí produkt, skládá se převážně ze sirupu z glukózy a z invertního cukru.
Takže pokud chcete aby váš med, který si dáváte do čaje, nebo si na něm pochutnáváte v teplé kuchyni, obsahoval všechny ty důležité látky, věnujte pozornost kde, a jaký med kupujete. Nejlépe přímo od včelařů, můžete ho objevit třeba na svém oblíbeném farmářském trhu. A doma si z něj hned můžete připravit nějakou kulinářskou dobrotu.
Vánoční medové perníčky
Toto voňavé vánoční cukroví pečte včas, je dobré je nechat nějakou dobu uležet.
Kachna na medu a víně s červeným zelím
Tak to je lahůdka pro opravdové gurmány. Trošku delší příprava, ale výsledek za to rozhodně stojí.
Medový koktejl
Nápoj určený jen pro dospělé. Medový likér a amaretto mluví za vše. Lahodný koktej jistě ocení i vaši hosté.
Zázvorová limonáda s medem a citronem
Tenhle zdravý nápoj naopak můžete nabídnout všem. V období chřipek a nachlazení bude velmi vítaným doplňkem pitného režimu.
Losos se zázvorem a medem
Zdravá ryba připravená zase jinak. Rozhodně stojí za vyzkoušení. Co třeba s hranolky nasucho upečenými v troubě?
Sekaná s medovou krustou
Obyčejná sekaná může získat zase trochu jinou chuť díky medové polevě. Jakkoliv to vypadá možná divně, kombinace pečeného masa a medu je výtečný nápad.
Mandlový koláč s medem
Jednoduchý, rychlý a křehký moučník ke kávě nebo k bylinkovému čaji. A k tomu třeba napínavá knížka.
Banánové mléko s medem
Zdravý mléčný koktejl který ocení děti i dospělí. Odpolední svačina, nebo s koláčem jako rychlá večeře.