Velikonoční mazanec – recept

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Velikonoční mazanec je tradiční součástí velikonočního stolu. Kde se vlastně tato tradice vzala a jak upéct ten nejlepší velikonoční mazanec?
 

Jak vznikl tradiční velikonoční mazanec
 

Historikové uvádějí, že první předchůdci našeho velikonočního mazance pocházejí už z dob pohanských.
Obřadní pečivo v podobě sladkých kynutých bochánků se peklo u příležitosti vítání jara. Zajímavé je, že tento „praotec“ mazance není jen evropské specifikum, vysledovat se jeho pečení dá i v anglosaských zemích.
První oficiální zmínky o mazancích pocházejí už z 15. století, recepty na velikonoční mazanec máme doloženy o něco později, ze 16. století.
Tehdejší velikonoční mazance se však občas pekly i mimo období Velikonoc. Pekaři, kteří mazance pekli, se nazývali mazanečníci. Zajímavé také je, že dnes neodmyslitelná součást receptur v podobě cukru se do nich nedávala. Pro většinu lidí byl cukr totiž drahý, a tedy nedostupný. Mnozí dnes běžnou součást jídelníčku vůbec neznali.
I naši předkové si však dokázali život příslovečně osladit. Do mazance se přidávala sladká smetana, pro tehdejší obyvatelstvo běžnější surovina, která doma obvykle po ruce byla.
Návštěvám se nabízely mazance s rozinkami a mandlemi. Zato čeledíni se museli spokojit s „obyčejnou“ verzí, která se víceméně podobala dnešní. Velikonoční mazanec obsahoval mouku, vajíčka a kvasnice. Patřily do něj však i méně tradiční přísady – šafrán a hřebíček.
 

Velikonoční mazanec je spjat s Bílou sobotou
 

Není ovšem mazanec jako mazanec. Kdysi se tímto termínem označoval i koláč, který byl vyrobený z krajíčků sušeného chleba. Jedl se tak, že se namočil do vína a prokládal se makovou či mandlovou kaši.
Tradičně hospodyně chystaly velikonoční mazanec na Bílou sobotu. V neděli je pak odnášely s sebou do kostela, posvětit. Proto se také velikonoční mazance dřív nazývaly „velikonoční svěceník“. Od posvěcení neboli svatého pomazání je zřejmě odvozen i nám známý termín mazanec.
Velikonoční mazanec si také uchoval význam obřadního pečiva spjatého s křesťanskou symbolikou. Před pečením se do něj vykrajoval kříž. A činí se tak dosud. I když zkušení pekaři vám potvrdí, že naříznutí mazance je důležité nejen z hlediska náboženského. Tento krok má i ryze prozaický smysl. Z těsta díky řezu může uniknout pára a bochánek vám tak nepraskne.
Novodobá hospodyně by velikonoční mazanec už zřejmě nikam do chrámu Páně odnést při nejlepší vůli nestihla. Současné velikonoční mazance se již pečou primárně za poněkud prozaičtějším účelem: Když rodina jednoduše na svátečním stole touží mít něco dobrého. Mazance chutnají výborně například namazané marmeládou či medem.
Podmínkou k tomu, aby strávníci byli náležitě spokojeni, ovšem je, aby se recept na velikonoční mazanec povedl. Co pro to musíte udělat?
 


Recept na nejlepší velikonoční mazanec
 

Především je nutné poznamenat, že kvalitní výsledek ovlivní v první řadě dodržení správného postupu při pečení.
Důležité však je vsadit u velikonočního mazance i na kvalitní suroviny a hlavně nespěchat. Mazance se tradičně pečou z kynutého těsta, podobného, které se používá na vánočku. Zkušení pekaři upozorňují, že velikonoční mazanec a vánočka nejsou určitě zcela stejné. Do mazance se přidávají se žloutky a více másla. Těsto může obsahovat i mandle nebo víc rozinek.
Méně často se setkáte s mazancem tvarohovým. Ti, kteří nemohou klasické kynuté těsto, také připravují mazanec třený. Existuje také celá řada „zdravých“ receptů. Tradiční pšeničnou mouku lze nahradit například špaldovou.
A pozor, ačkoli velikonoční mazanec určitě není „hotovka“ nachystaná za pár minut, určitě se vyplatí věnovat úsilí upečení toho domácího. Kupované mazance se těm čerstvě vytaženým z trouby určitě nemohou rovnat. Navíc si ho můžete sami dle svého vkusu vylepšit, někdo tak kromě mandlí a rozinek dává i kandované ovoce.
 

Jak na velikonoční mazanec
 

doba přípravy: 3 hodiny
počet porcí: 1 mazanec
 
Co budeme potřebovat:
 
• 500 gramů mouky
• 100 gramů cukru krupice
• 200 ml mléka
• 150 g másla
• 3 žloutky
• půl balení vanilkového cukru
• kostka čerstvého droždí
• 50 gramů mandlí
• 50 gramů rozinek
• 1 špetka anýzu
• 1 špetka muškátového květu
• 1 lžička citronové kúry
• 3 lžíce rumu
• špetka soli
• mandlové lupínky na posypání
• rozšlehané vajíčko na pomazání
 
Postup přípravy:
 
Troubu si předehřejte na 220 °C a vyndejte si veškeré suroviny. Než se pustíte „do díla“, měly by všechny mít pokojovou teplotu.
Nejprve si připravte kvásek. Do mísy dejte přibližně lžíci cukru a špetku soli. Rozdrobte droždí, přidejte asi polovinu vlažného mléka. Přisypte mouku, směs by měla mít konzistenci řídkého těsta. Nechte kvásek kynout, zabrat by to mělo přibližně 20 minut.
Do zbylé mouky vmíchejte cukr, vanilkový cukr, citrónovou kůru, anýz a muškátový oříšek, případně i rum. Jakmile vznikne kvásek, přisypte směs z mouky, žloutky a máslo. Prohněťte, nejlépe vám to samozřejmě půjde v robotu, můžete ale i ručně.
Přimíchejte mandle a rozinky. Ty je nejlepší namočit asi hodinu předem v rumu, přičemž tento rum z rozinek můžete do těsta rovnou použít. Případně ho slijte.
Ještě těsto prohněťte, správnou konzistenci poznáte podle toho, že se odlepuje od stěny. Vypracované těsto nechte přibližně hodinu tzv. vyzrát. Během této doby se doporučuje těsto dále alespoň dvakrát nebo třikrát promíchat, aby se do něj ještě dostal vzduch.
Následně z těsta vytvarujeme bochánek, který necháme kynout ještě minimálně hodinu. Ovšem pozor, v závislosti na okolních podmínkách může těsto kynout ještě hodinu, ale i tři.
Velikonoční mazanec potřete rozšlehaným vejcem nebo směsí rozpuštěného másla s rumem, nařízněte do tradičního křížku a posypte plátky mandlí. Nechte v troubě péct na 200 °C. Po asi 10 minutách teplotu snižte na přibližně 150–160 °C a pečte asi 40 minut. Během pečení může přikrýt mazanec alobalem, díky tomu se vám nespálí. Ke konci pečení alobal sundejte. Mazanec vytáhněte z trouby, nechte vychladnout, pocukrujte a podávejte.

Tradiční velikonoční šoldra

Tradiční velikonoční šoldra


Pokud máte rádi klobásku v čerstvém pečivu, je tento recept na tradiční velikonoční šoldru ten pravý.


Velikonoční sladká roláda

Velikonoční sladká roláda


Velikonoční sladká roláda může být alternativou pro ostatní velikonoční pečivo.


Velikonoční cukroví - boží milosti

Velikonoční cukroví - boží milosti


Ještě jedna sladká varianta pro velikonoční svátky v podobě velikonočního cukroví boží milosti.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Velikonoční mazanec – recept, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Velikonoční mazanec – .
Nebo hledejte podobné podle části názvu: velikonoční, mazanec.

Kde najít informace



×