Jsou elektrokola dobrou volbou na cestě za vysněnou figurou?

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Jízda na kole se řadí mezi nejlepší formy kardio cvičení se spoustou benefitů jako například posílení svalů, zlepšení srdečního rytmu nebo spalování přebytečného tuku, které následně vede k hubnutí. Dokáže tuto úlohu splnit také elektrokolo, které zažívá v posledních letech tak velký boom? Na tuto otázku si společně odpovíme v dnešním článku.

Co stojí za zvýšenou poptávkou po elektrokolech?

Ve světle aktuálního dění, cen pohonných hmot a po dvou letech celosvětové pandemie se pomalu ale jistě stává z elektrokol spolehlivá a cenově dostupná alternativa pro ty, kteří nechtějí trávit hodiny v kolonách na cestě do práce, strkat se se stovkami dalších lidí v městské hromadné dopravě nebo ty, kteří by rádi zamyšleně hleděli do dáli při tankování svého automobilu namísto úzkostlivého sledování naskakujících číslic na stojanu. Čím dál více lidí by také rádo udělalo něco pro své zdraví a planetu, ovšem jízda do práce na klasickém kole s sebou nese více nepříjemností než užitku. A tak na scénu přichází elektrokolo, které pro mnohé nabízí elegantní východisko z těchto problémů.

Kolik spálíte jízdou na elektrokole?

Američtí vědci zveřejnili v loňském roce studii zabývající se efektivitou elektrokol v oblasti hubnutí, v rámci které oslovili 30 mužů a žen ve věkovém rozmezí 19–61, aby zajeli pětikilometrový úsek na klasickém kole a elektrokole, během kterého monitorovali jejich srdeční tep, dech a množství spálených kalorií. Studie ukázala nejen že naprostá většina zúčastněných si jízdu na elektrokole užila mnohem více, ale také že většina spálila za hodinu 344–422 kalorií, což je pouze o 17 % méně než spálíte na běžném kole. Zvýšení srdečního tepu a spálené kalorie řadí jízdu na elektrokole do kategorie přiměřené zátěže, která vede v konzistentním dlouhodobém horizontu k úbytku váhy a zlepšení fyzické kondice. Nicméně protože elektrokolo nabízí asistenci při šlapání, množství spálených kalorií bude záviset na volbě asistence. Pokud je tedy vaším cílem spálit co nejvíc kalorií, doporučuje se snížit asistenci na nejnižší, která vám bude vyhovovat.

Další benefity elektrokol při hubnutí

Elektrokola díky asistenci otevírají dveře do světa zdravého pohybu také všem lidem po úrazech nebo těm, kteří mají problémy s dechem nebo bolesti svalů a kloubů. Vzhledem k větší hmotnosti elektrokol je potřeba více zapojovat střed těla a jeho svaly a dochází tak k jejich lepšímu posílení. Jízda na elektrokole nezatěžuje srdce, což má pozitivní vliv na uchování normální hladiny krevního cukru u starších lidí a celkově v člověku vyvolá pocit radosti, zvýšené energie a nabídne možnost pohybu na čerstvém vzduchu.


Z hlediska udržení dlouhodobého a pravidelného cvičení je elektrokolo tou nejlepší volbou. Díky asistenci vás bude jízda více bavit, dodá vám sebevědomí na úsecích, kterým byste se jinak možná raději vyhnuli a dovolí vám zakomponovat jízdu na kole do své každodenní rutiny, ať už půjde o výlet s rodinou, do práce či školy nebo na nákup.


zdroj fotografií: give.cz


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jsou elektrokola dobrou volbou na cestě za vysněnou figurou?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jsou, elektrokola, dobrou, volbou, cestě, vysněnou, figurou?.


×