Připravte se na první školní den svého dítěte

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Docházka do mateřské školy je prvním důležitým milníkem v životě vašeho dítěte. Děti se postupně začleňují do společenského života formou nenápadného učení a spoustou her. Ovšem toto nenásilné učení přechází v další důležitou událost - první školní den.

Přiznejme si, každý rodič prožívá velké události svých dětí snad mnohem více, než samotné děti. Nepropadejte však panice, zachovejte klid a připravte se na první den ve škole tak, aby vás nic nepřekvapilo a vy si ten den s celou rodinou pořádně užili bez stresu a zmatků.

Seznamte se s novým prostředímPrvním krokem je seznámení s novou školou, která se stane na dalších několik let "druhým domovem" vašeho dítěte.  Každá škola nabízí rodičům i dětem možnost, která umožňuje si budovu prohlédnout, poznat kantory a dokonce se zúčastnit i některých vyučovacích hodin.

MluvteSedněte si a promluvte si se svým dítětem o škole, ptejte se na jeho pocity, obavy, dojmy apod. Zodpovězte mu všechny otázky, vysvětlujte mu, jak to ve škole probíhá, na co se může těšit.


Zkoušejte si školní ránaO prázdninách nemůžete očekávat, že děti budou dodržovat určitý řád, který je typický pro školní dny. Avšak je dobré, si v posledních dnech prázdnin trénovat školní rána. Předstírejte, že vstáváte do školního dne, projděte kroky vstávání, oblékání, snídaně a odchod z domu - to vše ve vámi daném časovém úseku.

Opakujte denní činnostiNení ani na škodu si zopakovat dovednosti, mezi které patří oblékání, svlékání, hygiena rukou, vázání tkaniček, stolování. Dítě se pak bude cítit jistější, jakmile tyto činnosti bude provádět samo ve škole.

Nezapomeňte na seznamPokud jste před začátkem prázdnin dostali seznam věcí, který je potřeba dítěti do školy pořídit, začněte je nakupovat postupně, klidně i na začátku prázdnin. Všechny potřeby pořizujte společně s budoucím školákem, nechte ho vybrat si novou aktovku, penál i motiv sešitů.

"Večer moudřejšího rána"Je před vámi den D? Večer společně vyberte, co si vaše dítě na svůj velký den obleče. Domluvte se i na snídani a to hlavní - nezapomeňte si nařídit budík.

Pokud se na vše časně připravíte, nemusíte se ničeho obávat. Hlavně dítě do všeho zapojujte, do školy se pak bude více těšit. Je možné, že padnou i slzičky, ovšem to je normální, dokonce i během prvních týdnů, než si dítě zvykne. Vy však zachovejte chladnou hlavu, nervozitu na sobě nedejte znát, abyste ji na dítě nepřenesli. Přejeme šťastný krok do nové etapy života svého dítěte.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Připravte se na první školní den svého dítěte, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: připravte, první, školní, den, svého, dítěte.

Kde najít informace×