České vánoční tradice

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Na úvod by se dle mého slušelo říci, co vlastně taková tradice je. Přesně vymezené definice si zde uvádět nebudeme, ve zkratce je nějaké umění či činnost, týkající se kultury, která se předává po generace. České tradice a to hlavně ty vánoční, mají mnoho významů, ve které naši předci věřili. V tomto článku vás s některými blíže seznámím.

Rozkrajování jablka
Když se řekne tradice, jistě se vám vybaví každoroční rozkrajování červeného jablka na půl. Pokud ho podélně naříznete – a to vodorovně uprostřed, buď nevidíte nic, či úhlednou hvězdičku. Toto slouží jako určité věštění do příštího roku, hvězdička totiž znamená zdraví.

Tradiční odlévání olova
Dnes se již používá vosk, je to obdoba tradičního roztaveného olova, které se do vody vlévalo. Po následném ztvrdnutí se z olova dalo opět věštit, co vás v budoucnu čeká. Olovo se vylije do nejrůznějších tvarů, vy už pak jen odhadujete, co znamenají.

Šupinky z kapra
Také si každý rok dáváte do peněženky tři šupinky? Pokud ne, děláte velkou chybu. Od štědrovečerního kapra, si každý člen rodiny nechá právě ony šupinky, které následně nosí v peněžence. Ty mu nosí štěstí a v příštím roce nebude mít s financemi problémy.


Pouštění ořechových lodiček
Je to doslova ta pravá ořechová zábava pro děti. Svíčku připevníme k půlce skořápky vlašského ořechu. Připravíme si větší nádobu s vodou. Každý si vezme svou improvizovanou lodičku, kterou zapálí a pustí po vodě. Jestliže se lodička drží spíše na okraji, daný člověk se po další rok také zdrží doma. Jestliže neodhodlaně vyplula směr střed nádoby, majitel této lodičky opustí svůj domov. Toho, čí lodička zůstane plápolat a nepotopí se, nejspíš čeká dlouhý a šťastný život.

Zlaté prasátko
Toto prasátko jako malí chtěli vidět všichni. Někomu se to povedlo a někomu ne. Děti dříve věřili, že když celý štědrý den vydrží držet půst, uvidí zlaté prasátko. A i kdyby ne, večeři po celodenní hladovce smlsnou raz, dva.

Házení střevíčkem
Zda se děvče vdá a odejde příští rok z domu, lze zjistit hozením střevíce za sebe, proti dveřím. Pokud na ně špička ukazuje, děvče opravdu odejde. Pokud však ukazuje na ni, zůstane ještě nějaký ten čas doma.

V české republice máme opravdu tradic velmi mnoho, takže rozhodně na štědrý večer nezahálejte a zkuste si vysvětit budoucnost, či zjistit co dobrého vás čeká. Tradice mají své tajemné kouzlo, kterým se vracíme do dávných časů. Snažme se proto, aby vydržely co nejdéle.


Sdílejte článek s přáteli!

Komentáře

Dušan-Gouno   12.11.2021 - 22:08

Mě se líbí ke třem kapřím šupinkám přidávat také výherní losy udělají radost.


Přidat komentář

Pro přidání komentáře k České vánoční tradice, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako České vánoční tradice.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: České, vánoční, tradice.

Kde najít informace×