Dnes zapomeňte na zdravé jídlo a oslavte svátek fast foodu!

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Rychlý způsob stravování, který je typický pro konzumaci jídel ve fast foodech, není zrovna vzorem zdravého životního stylu. Dnes však lze udělat výjimku a bez výčitek si pochutnat na hamburgerech, smažených hranolkách či kuřeti a sladkých nápojích. Fast foody totiž po celém světě slaví svůj svátek, tak se přidejte i vy! 

Užít si kulinářský zážitek v restauraci zní hodně lákavě, ale pro mnohé z nás je vidina dlouhého vysedávání v pohostinském podniku z časových důvodů nereálná. Když trápí hlad, je třeba přistoupit k nejrychlejšímu řešení, jakým může být třeba návštěva rychlého občerstvení. Výživoví poradci sice spílají nutričně nevyváženým jídlům podávaným ve fast foodech, jednou za čas však lze přimhouřit oko.

Rychlé stravování hit nejen v antice  

Nejen v dnešních dobách je poptávka po "hotovkách" do ruky vysoká. I v dobách středověku a dokonce i antiky lidé vyhledávali rychlý typ stravování za rozumnou cenu, který většinou poskytovali pouliční prodavači. Dokazují to například některé archeologické nálezy ze zasypaných Pompejí. Co je civilizace civilizací, bojovali lidé s časem, možná i s leností a řešili jak do sebe dostat co nejrychleji dávku energie, podobně jako je tomu dnes. 

Fenomén fast food

Výraz fast food označuje takové jídlo, které je připravené během krátké doby (většinou z polotovarů) a stejně rychle také servírované zákazníkovi. Dalším bonusem rychlého občerstvení je fakt, že si lze hotové pokrmy odnést sebou. Mezi nezbytné vybavení fast foodu pak patří plastové tácy a jednorázové nádobí. O vysoké kultuře stravování mluvit nelze, ale o to tady přece vůbec nejde.


Kuře nebo "hambáč"?

Když se řekne fast food, asi většině lidí se vybaví restaurace McDonald's nebo KFC. První "mekáč" byl v USA otevřen v roce 1948, u nás jsme si na to museli počkat o více než čtyřicet let déle. První restaurace se zlatým písmenem "M" byla slavnostně otevřena v roce 1992, a to ve Vodičkově ulici v Praze. Během prvního dne ji navštívilo přes deset tisíc lidí!

Nejen hamburgery si získaly srdce některých českých strávníků. Velmi populární je také smažené kuře, které je doménou dalšího fastfoodu - KFC. Jeho zakladatel Colonel Harland Sanders vydělal s receptem na kuře smaženém v oleji obrovské jmění. Původní předpis na takto upravený pokrm přitom pochází z Afriky a do Ameriky se dostal spolu s černošskými otroky.

Jak slavit den fast foodu? 

Hlavu vzhůru, hrdě vyrazte do nejbližší restaurace a pochutnejte si na oblíbeném menu. I doma se však dají uvařit dobroty z rychlého občerstvení. Inspiraci naleznete v receptech níže. Kuřecí stripsy jako z KFC

Kuřecí stripsy jako z KFC


Smažené kuře je hit nejen ve fast foodech. Vyzkoušejte tuto dobrotu připravit doma.


Hamburger s krůtím masem a zelným salátem

Hamburger s krůtím masem a zelným salátem


Zdravější varianta hamburgeru, které rozhodně nezklame. Drůbeží maso je dietně příznivější než hovězí a zelný salát je skvělou tečkou celého receptu.


Hovězí hamburger

Hovězí hamburger


Klasika, po které se mohou utlouct nejen teenageři. Tenhle hovězí hamburger nemá chybu!


Salát Coleslaw

Salát Coleslaw


Skvělý doplněk například k domácímu hamburgeru, to je salát z bílého zelí a mrkve.


Salát Caesar

Salát Caesar


Zelenina a kuřecí maso - dokonalá kombinace, která chutná i zasytí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Dnes zapomeňte na zdravé jídlo a oslavte svátek fast foodu! , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: dnes, zapomeňte, zdravé, jídlo, oslavte, svátek, fast, foodu!.


×