Pět rostlin pro váš klidný a hluboký spánek

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Spánek je slastná záležitost. Po usnutí dojde ke změně činnosti mozku, ztrácíme vědomí a velmi se nám snižuje citlivost na vnější podněty. Zároveň se zpomaluje dýchání a snižuje tělesná teplota a tlak. Zajímavé je, že lidský spánek je efektivnější než spánek zvířat, a proto lidé spí daleko méně. Uvádí se, že průměrná doba spánku se počítá zhruba mezi 7 a 9 hodinami. Existují lidé, kterým stačí 4 hodiny a někteří jedinci mají potřebu spát třeba 12 hodin. Tyto časové hodnoty jsou často navázány na nějakou duševní poruchu nebo nemoc. Jako v jiných případech i tady platí, že všeho moc škodí. A například obezita vychyluje dobu spánku dost výrazně.

To, že je potřebný, každý víme, ale někdy prostě spánek nepřichází, a to z nejrůznějších příčin. Pokud se chcete vyhnout celonočnímu převalování v posteli, obrovským kruhům pod očima, nebo nechcete do sebe celý lít kafe, abyste v noci zase přemýšleli nad placatostí Země, máme pro vás drobný tip, jak tohoto cíle dosáhnout.

Je známo, že květiny v ložnici vylučují oxid uhličitý (v malé míře) a spotřebovávají kyslík (ve větší míře). Jako nevhodné se do ložnice jeví rostliny kvetoucí, které produkují pyly, a rostliny, kterým dole u kořenů zahnívá hlína. Spory plísní se pak mohou šířit po celé místnosti. Neplatí to však pro všechny druhy pokojových rostlin.

Některé z pokojových rostlin mají až kouzelné účinky. Přinesou vám domů kousek přírody a umožňují relaxaci a očistu během vašeho spánku. Častým spouštěčem poruch spánku je novodobá nebezpečná nemoc, která se souhrnně jmenuje stres. Možná nejste sami, kteří před usnutím přemýšlejí nad pracovními povinnostmi nebo starostmi o rodinu. Myšlenky mohou přicházet nechtěně, efekt je však stále stejný. Pojďme se tedy podívat, které pokojové rostliny vás mohou dostat do říše spánku hned a bez okolků.


Jasmín

Jasmín funguje zejména díky své charakteristické vůni. Jeho bílá malá kvítka voní pěkně sladce, a proto se často přidává do vonných svíček a do parfémů. S jasmínem se můžete i docela často setkat v olejích pro relaxaci. Jasmín by podle všeho měl snižovat úroveň neklidu, který pociťujete před spánkem právě z výše uvedených důvodů. Údržba rostliny je celkem nenáročná a nejlépe jí bude na okenním parapetu. Některým jedincům může její sladká intenzivní vůně způsobovat bolesti hlavy.

Levandule

Je prokázané, že levandulové aroma podporuje činnost takzvaných alfa vln, které v mozku zařizují naprosté uvolnění. Tím se levandule stává výborným pomocníkem pro ty z vás, kteří mají problémy s usínáním. Snižuje totiž srdeční frekvenci, snižuje krevní tlak a odbourává stres. Vedle klasické a známé fialové květiny lze koupit i spoustu levandulových produktů od olejíčků přes masky na spaní až po vonné tyčinky. Levandule se dokonce uplatnila i ve zdravotnictví, kde se užívá k potírání hematomů, čímž zmírňuje bolest na snesitelnou míru a zastavuje krvácení.
Levandule má ráda světlo a teplo a nejlépe jí bude u okna.

Aloe vera

Hlavní dovednost, kterou tato květina dokáže, je produkce kyslíku. Na rozdíl od ostatních květin aloe vera uvolňuje kyslík po celou noc, a tak i slavná americká agentura NASA zařadila aloe vera mezi nejlepší a nejúčinnější bojovníky pro špatnému vzduchu v domácnosti. To už je parádní doporučení. Na údržbu je aloe vera velmi nenáročná, protože se jedná o sukulent, takže nepotřebuje tolik vody, protože drží vodu uvnitř svých listů. Gel z těchto nacucaných listů lze dokonce použít na ošetření drobných ranek nebo na hmyzí kousanec. Má ráda světlo.

Tchýnin jazyk

I přes podivný název má tato květina velmi dobré vlastnosti zejména pro astmatiky. Absorbuje přes noc oxid uhličitý a mění ho na kyslík, který vypouští celou noc, zatímco vy spíte. Nepřijdou si na ni ani běžné domácí, ale velice škodlivé chemikálie, jake je toluen, formaldehyd, benzen nebo xylen. Paradoxů není nikdy dost, a tak tato rostlina je zároveň jedovatá. Dál by se od ní měly držet děti. Domácí mazlíčci by ji žvýkat také spíše neměli.

Gardénie

Gardénie je pravděpodobně nejsilnější kalibr mezi pokojovými rostlinami podporující spánek. Vypadá to, že má podobné účinky jako uklidňující medikament valium, což se potvrdilo při výzkumu na myších. Těm myším, kterým výzkumníci vybavili klece s gardéniemi, bylo na světě lépe, byly klidnější a spokojenější, i když vykazovaly menší aktivitu. Právě tyto faktory se hodí pro zlepšení kvality spánku. Gardénie jsou velice krásné květiny a právě pro jejich zdobnost si je lidé často domů pořizují. Květina klade zvýšené nároky na údržbu.

Banánové mléko s medem

Banánové mléko s medem


Recept na mléko s medem znaly už naše babičky, v tomto případě s banánem.


Zázvorový čaj

Zázvorový čaj


Perfektní zázvorový čaj, který vás nejen zahřeje, ale i vybaví potřebnými vitaminy.


Perfektní palačinky

Perfektní palačinky


Recept na palačinky pro vaše díky za každé nové a dobré ráno.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Pět rostlin pro váš klidný a hluboký spánek, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: pět, rostlin, pro, váš, klidný, hluboký, spánek.

Kde najít informace×