Paleo strava, už jste o ní slyšeli?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Paleolitická strava neboli dieta či paleo strava, je způsob stravování a životní styl. Někdy bývá také označována jako dietní režim. Tento trend se v České republice začal objevovat v roce 2011, kdy měl jen několik zastánců. V posledních letech se jejich počet zmnohonásobil. Mnoho lékařů a odborníků se nemůže shodnout se zastánci tohoto stylu v prospěšnosti pro lidský organismus.

O co tedy jde?
Podstatou je návrat k potravě, kterou jedli naši předkové, teda spíše prapředkové. Prostě lidé v období paleolitu. V tomto období člověk ještě neznal zemědělství a byl to lovec + sběratel. Zastánci paleo stravy totiž věří, že náš organismus není dnešní stravě geneticky přizpůsoben, a proto nám nedělá dobře, hlavně průmyslově zpracované výrobky. S tímto názorem však někteří odborníci nesouhlasí a uvádějí, že člověk se za staletí stravě přizpůsobil.

Jaký je jídelníček?
Zastánci paleo stravy vyřazují ze svého jídelníčku zemědělské produkty, jako jsou obiloviny, luštěniny a brambory. Samozřejmě také všechny výrobky potravinářského průmyslu, jako je pečivo, sýry, mléčné výrobky, ale i mléko samotné, sušenky, různé polotovary, těstoviny, apod. Proto paleo dieta není snadná. Zde se opět ozývají hlasy proti, lékaři se domnívají, že touto stravou člověk nedostane do těla dostatek vápníku, hlavně v dětství, kdy je mléko jeho hlavním zdrojem. Zastánci paleo diety jí hodně zeleniny, ve které je nejen vápník, ale mnoho dalších vitamínů a minerálních látek. Jí také maso, ryby, vejce, ořechy, semínka, ovoce, houby, olivový a kokosový olej, sádlo. Nesmíme zapomenout, že vyřazují sacharidy, kávu, ale čaj je povolen. V malém množství je povolené červeného víno a hořká čokoláda obsahující min. 70% kakaa. Díky dobře sestavenému jídelníčku člověk zhubne, a pokud stravu dodržuje, už nepřibere. Ještě je důležité zmínit, že tato dieta je celkem finančně náročná a vyřazení cukrů je pro mnohé velký problém.


Příklad jídelníčku
Pro představu zde pro vás máme paleolitický jídelníček na jeden den.
Snídaně: ovocný salát s ořechy nebo zelenina s vejcem smaženým na kokosovém oleji.
Oběd: Zeleninový salát s kuřecím masem, hrst ořechů.
Večeře: Ryba se zeleninou.
Ke svačinám je vhodné ovoce a ořechy, které zahání chuť na sladké. Po celý den je dobré pít pramenitou vodu.

V dnešní době již existují paleo kurzy, kuchařky a jídelníčky na celý týden.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Paleo strava, už jste o ní slyšeli?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Paleo strava, už jste o ní slyšeli?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: paleo, strava,, jste, slyšeli?.

Kde najít informace×