Snídáte nebo nesnídáte? Co je zdravější?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli


Je snídaně opravdu tak důležitá, měli bychom se hned po probuzení přinutit něco sníst, i když se nám opravdu nechce a nemáme v tuhle denní dobu na jídlo ani pomyšlení? Jak to vlastně je, máme dát na signály svého organizmu nebo prostě rozumově rozhodnout jinak?

Je pravděpodobné, že více jak polovina Čechů nesnídá. Pokud bychom se drželi tvrzení ,že snídat je zdravé a nesnídat nezdravé, byl by tu asi problém. Toto tvrzení podle dřívějších studií ale není příliš přesné. Je totiž možné, že lidé kteří pravidelně snídají, mají i jiné zdravé stravovací návyky, jedí zdravější potraviny a vůbec vedou zdravější život i v tom, že například sportují nebo mají více pohybových aktivit. Takže to, že jsou zdravější, je u nich menší riziko nadváhy a jiných chronických onemocnění, bude možná v něčem úplně jiném, než je pravidelná snídaně.

Proč není nutné snídat, pokud proti tomu vaše tělo protestuje? Tady je několik důvodů.

Tvrzení, že snídaně ráno nastartuje metabolismus, je jen mýtus. Nové vědecké studie ukazují, že to, že ranní jídlo bude zrychlovat váš celodenní metabolický proces, není pravda. Spalování kalorií závisí pouze na tom, jakou stravou své tělo zásobujete po celý den, bez ohledu na to, v kolik hodin to je. Také roky vžitá poučka pěti jídel denně už je vyvrácena novými studiemi, jen se o tom příliš neví.


Stejně tak kvalitní nové studie ukazují, že ani obavy z toho, že pokud vynecháte snídani budete mít brzy hlad a u oběda toho více sníte a tudíž budete tloustnout, nejsou na místě. Počítá se celodenní příjem kalorií, a i když možná u oběda sníte větší porci, bude to stále méně, než když si dáte ráno celou snídani.

Navíc, když dopřejete svému trávicímu ústrojí delší čas bez přísunu jídla, bude to i prospěšné. Dokonce je na tom založena známá odtučňovací dieta nazývaná přerušované hladovění. Ovšem tato dieta rozhodně není pro každého. Na někoho má pozitivní účinky, u jiných může přivodit zdravotní problémy.

Pro koho je vhodnější ráno snídat? Především pro děti. Mají menší obsah žaludku a a tak by měly jíst několikrát denně. Také ti, co se budí hladoví a pak mají tendenci se celý den přejídat, by si raději měli malou snídani dopřát. A snídaně je vhodná také pro ty, kteří potřebují ze zdravotních důvodů jídlo rozložit na několik menších porcí během dne.

Poslední nové a kvalitnější vědecké studie se víceméně shodují na tom, že je v podstatě jedno, zda snídáte nebo nesnídáte. Důležitá je kvalita potravin a váš životní styl. Pokud se ráno probudíte hladoví a máte pocit, že bez jídla budete bez energie, klidně si dopřejte malou snídani a hlad utište. A jestliže nemáte takhle po ránu nejmenší chuť něco polknout, klidně snídani vynechte. Určitě to totiž není nejdůležitější jídlo dne.

Ale pokud snídáte rádi a s chutí, zkuste některý z našich receptů.

Kukuřičné lívance

Kukuřičné lívance


Spousta bylinek, zelenina, kvalitní sýr. Taková netradiční nedělní snídaně pro celou rodinu.


Ovesné vločky s ovocem

Ovesné vločky s ovocem


Kvalitní jogurt je podmínkou. A javorový sirup je možné nahradit medem.


Toust s avokádem

Toust s avokádem


Snídaně spíše pro dospělé. A klidně vynechte šunku. I bez ní je to skvělá snídaně.


Řecký jogurt s teplou ostružinovou omáčkou

Řecký jogurt s teplou ostružinovou omáčkou


Je to snídaně na líné nedělní ráno jako dělaná. Užijte si tu chvilku klidu a pohody.


Lívance s jablky

Lívance s jablky


Pochoutka pro děti i dospělé, kromě skořice můžete lívance ozdobit třeba ušlehaným tvarohem.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Snídáte nebo nesnídáte? Co je zdravější?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Snídáte nebo nesnídáte? Co je zdravější?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: snídáte, nebo, nesnídáte?, zdravější?.

Kde najít informace×