Přinášíme tip jak na tradiční zdobení velikonočních vajíček voskem…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zdobení kraslic voskem je krásná tradice, která zabaví celou rodinu. Na vesnicích se tato tradice udržuje již po staletí a pomalu se stává velmi populární také ve městech. Vraťte se s námi ke kořenům poradíme vám jak no to.

Co k tomu budete potřebovat?

voskovky
vosk ze svíčky
čajové svíčky
stojánek na vajíčka
noviny, pečící papír nebo alobal
špendlíky
klasickou tužku
zapalovač nebo sirky
papírové ubrousky nebo starý hadřík
špejle
barvy na vajíčka
kus slaniny
stuhu na dozdobení širokou 5 mm
nůžky
vařená vejce nebo vyfouknutá vajíčka

Pusťte se do práce

Nejprve si připravte malý kalíšek, do kterého dáte 3 díly voskovky, 1 až 2 díly vosku a rozehřejeme, dokud se vosk a voskovky krásně neroztečou. Potom si vezměte zkušební vajíčko na špejli a zkuste opatrně na vajíčko pomocí špendlíku vosk nanést. Pokud se vosk rozděluje, přidejte do směsi více vosku. Jakmile máte hotovo dejte vyfouknutá a omytá vajíčka na špejli. Dejte pozor, protože vajíčka by měla být opravdu suchá i zevnitř a zároveň by měly mít pokojovou teplotu.


Malování voskem

Připravte si tužku na jejíž konec připevníte špendlík. Vznikne vám tužka s ostrým hrotem a tu pak namáčejte do rozehřátého vosku a potom na vajíčku tvoříte ornamenty. Pokud máte příliš malé děti a bojíte se o jejich bezpečí, vosk můžete na vajíčka nanášet pomocí rozehřáté voskovky. Na barvě vosku ani voskovek nezáleží, protože po konci barvení vosk z kraslic sundáte. Můžete se inspirovat tradičními ornamenty, či si zvolit svůj vlastní motiv. Vaše kreativita nemá žádné hranice. Nakonec ovoskovaná vajíčka vložte do barvící směsi na několik minut a nakonec je vyjměte a nechte je uschnout.

Finální úprava

Z vajíček je potřeba sundat nanesený vosk a tak si předehřejte troubu na 180 C. Připravte si plech na pečení vyložený pečícím papírem. Na plech naskládejte vajíčka, aby se vzájemně nedotýkaly a vložte do vyhřáté trouby. Vajíčka nechte v troubě zhruba 10 minut, dokud nebudou krásně lesklá a vosk se nezačne roztékat. Opatrně vajíčka vytáhněte z trouby a papírovou utěrkou setřete zbylý vosk. Na místech kde byl vosk, se objeví váš krásný reliéf. Nakonec vajíčka potřete slaninou, aby se krásně leskla. Nakonec vajíčka můžete navázat na stuhu a vyzdobit si s nimi interiér.

Vajíčkový salát

Vajíčkový salát


Vytvořte si tento lahodný velikonoční salát.


Velikonoční jidáše

Velikonoční jidáše


Tradiční velikonoční dobrůtky, které nesmí chybět na žádném stole.


Velikonoční beránek

Velikonoční beránek


Připravte se na Velikonoce včas a upečte si našeho beránka.


Omeletka s jarní cibulkou

Omeletka s jarní cibulkou


Vydatná jarní snídaně, která vám dá energii na celý den.


Velikonoční vaječná tlačenka

Velikonoční vaječná tlačenka


Přinášíme recept na tradiční velikonoční tlačenku z vajec.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Přinášíme tip jak na tradiční zdobení velikonočních vajíček voskem…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×