Nebojte se jíst a netrapte se dietami, prostě jezte správně.
Je každé vaše jídlo spojené s obavami, že po něm určitě zase přiberete a vlastně byste měli spíše trochu zhubnout? Nebo se obáváte, zda je to jídlo zdravé a není v něm příliš chemie nebo dokonce karcinogenních látek? A když to jídlo teď sníte, neměli byste už dnes raději nic nejíst? Máte pocit provinění pokaždé, když se najíte? Pokud je vaše jídlo doprovázené strachem, je určitě něco špatně.
Dnešní doba je tak hektická a náročná, že nás obavy a strach provází na každém kroku. Jídlo nám má ale přece přinášet potěšení a ne pocit viny. Mělo pro nás být příjemným požitkem, přinášet nám potřebnou energii a všechny důležité látky pro to, abychom byli zdraví a spokojení.
Jenže. Často jíme, když jsme smutní, jíme, když se cítíme sami, jíme, když jsme v depresi, hodně často jíme, když se nudíme. Jídlo tu ale není pro to, abychom si jím vyplnili prázdné místo po něčem, co nám v životě chybí. Léčit smutky a frustrace jídlem není řešení. Tím se jich nezbavíme a navíc nám přibudou další, protože příliš mnoho nesprávně zvoleného jídla s sebou samozřejmě přináší kila navíc a nespokojenost. Pak třeba přijdou na řadu diety, které nám ale většinou dlouhodobě nepomůžou. A také se tenhle způsob může neblaze podepsat na našem zdraví.
Je to tak, že všechno je vlastně v naší hlavě. Takže se přestaňme trápit úvahami nad tím, jestli máme tu správnou konfekční velikost a raději se naučme jíst správně. Vytvořme si vlastní pravidla a dejme na signály svého těla. Všichni jsme jistě někde četli nebo slyšeli, že ovoce a zelenina by měly tvořit přibližně 40 procent denní konzumace, ryby a maso 15 procent, přílohy 35 procent, mléčné výrobky 10 procent. Samozřejmě je to jen přibližné a jistě se to může některé dny měnit. Nejspíš na tom ale přece jen něco bude. Už jen na to, že si svůj jídelníček upravíte tímto směrem, že upřednostníte i zdravější a šetrnější přípravu jídla, snížíte příjem tuků a cukrů na zdravější množství, začne vaše tělo reagovat a přebytečná kila, pokud je tedy opravdu máte, začnou pomalu a postupně ubývat. A pokud netrpíte nadváhou, tím že dodáte tělu potřebné a vyvážené množství vitamínů, bílkovin, sacharidů, minerálů, vlákniny, stopových prvků a dalších důležitých živin, budete se rozhodně cítit lépe. Zlepší se vaše trávení a váš organizmus nebude zbytečně tolik zatěžován.
Není určitě jednoduché změnit úplně svůj přístup k jídlu. Také to ale nemusí být ze dne na den. Postupně prostě vynechávejte ze svého jídelníčku jídla, po kterých se cítíte těžce a přidávejte jídla lehká, připravená z kvalitních surovin a zdravým způsobem. Omezte sladkosti a hlídejte si příjem nezdravých tuků. Jezte normální porce a nepřejídejte se. Jezte pravidelně, několikrát denně, dopřejte si na jídlo klid a dostatek času. Také nezapomínejte na správný pitný režim. Tekutiny bez velkého množství přidaného cukru přijímané průběžně po celý den jsou nejvhodnější.
Odměnou bude to, že pro vás bude jídlo zdrojem potěšení a radosti. Bude vám líp, budete se cítit líp, budete v lepší kondici. A to za to přece stojí.