Co se jí na Vánoce v jiných zemích?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Vánoce slaví každá země trochu jinak, má své tradice a své tradiční vánoční pokrmy. Samozřejmě jsou země, které Vánoce neslaví. V tomto článku se podíváme na dobroty, které si dopřávají lidé v evropských zemích, ale i v Americe.

USA a Británie
Vánoční svátky v USA a Británii jsou pro nás asi nejznámější díky filmům. Jak v Severní Americe, tak v Kanadě a v Anglii se dárky rozbalují až 25. prosince. 24. prosince je normální pracovní den, avšak večer se zdobí stromeček a dost často se začíná péct krocan. U nás je tradičním pokrmem ryba a bramborový salát, kdežto v těchto zemích se peče celý krocan s nádivkou. Stejně tak i na Den díkuvzdání. Podává se s bramborami, dušenou zeleninou a brusinkovou omáčkou. Další, co nesmí chybět na sváteční tabuli je Vánoční puding. Ten se připravuje až měsíc předem. Do misky se postupně přidává sušené ovoce jako švestky, hrozinky, poté oříšky, citron, velké množství cukru, vejce a strouhanka. Samozřejmě nesmí chybět alkohol, který celý dezert konzervuje. Dále pečou vánoční muffiny, sušenky a vyrábí domácí punč a vaječný koňak.

Itálie
Italové mají jako symbol Vánoc vánoční stromeček, ale stejně tak i jesličky. Některé rodiny si dávají dárky právě k jesličkám a stromek vůbec nemají. Dárky rozbalují také až 25. Prosince ráno, ale dost často čekají 24. Prosince do půlnoci. Na sváteční tabuli najdete jehněčí s rozmarýnovými bramborami a artyčoky, nesmí chybět panettone, což je bábovka s hrozinkami a kandovaným ovocem. V některých oblastech Itálie se podává několik chodů složených z mořských ryb.


Belgie a Nizozemsko
V těchto zemích se dávají dárky na sv. Mikuláše, který je nosí a slaví se více než samotné Vánoce. I když v posledních letech už se stávají více komerční a objevuje se postava Santa Clause, který na Štědrý den zastrčí dáreček do punčochy nebo schová pod stromeček. Na sváteční tabuli najdete ryby, mořské plody nebo pečeného krocana. Nesmí chybět tradiční dezert tzv. poleno – pěnová roláda politá čokoládou (ve tvaru polena), která se dělá i ve Francii.

Švédsko
Ve Švédsku je prvním svátkem vánočním den sv. Lucie -  13. prosince. Dívky chodí převlečené za anděly a na hlavě mají věnec se svíčkami a rozdávají dětem cukrátka. Na Vánoce nosí dárky Vánoční dědeček a ke štědrovečerní večeři mají sušenou tresku s omáčkou, vařené fazole s cibulí a slaninou, dále malé klobásky a tradiční vörtbröt – chlebíček se zázvorem a hřebíčkem.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Co se jí na Vánoce v jiných zemích?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Co se jí na Vánoce v jiných zemích?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: vánoce, jiných, zemích?.


×