Zázračný česnek: Egypťané na něj přísahali, ve Středověku byl zbraní proti moru
Známe ho jako pikantní dochucovadlo i jako zázračnou hlízu, která léčí mnoho neduhů. Česnek má v kuchyni i v lidovém léčitelství důležité místo již po stovky let a na podzim se jeho účinná síla hodí více, než kdy jindy. Připomeneme vám pár zajímavostí o této jedinečné rostlině.
Někteří lidé se mu sice vyhýbají kvůli jeho intenzivní vůni, dříve ho však za tuto vlastnost dokonce velebili! Česnek pochází pravděpodobně ze střední Asie a za velmi léčivý ho považovali například Egypťané. Ti si jeho nelibé vůně dokonce cenili, protože údajně odháněla ty, co vyvolávají choroby. I proto byla bílá hlíza důležitou složkou jídelníčku a například při stavbě Cheopsovy pyramidy se jí snědlo nepředstavitelné množství. Egypt také patřil k hlavním producentům této rostliny na Blízkém východě a jeho obyvatelé chovali česnek ve velké úctě.
Doping pro vítěze i lék proti moru
Nejen Egypťané, ale také staří Řekové nedali na česnek dopustit. Významný lékař té doby Hippokrates ho ordinoval při zácpě, otocích a nádorech dělohy. Protože byl česnek také symbolem síly, podávaly se jeho stroužky olympijským atletům těsně před závodem. Měl jim zvýšit šance na vítězství. Podobně uctívali hlízu i Římané, kteří ho servírovali dělníkům a vojákům, aby získali větší vytrvalost a odvahu.
Také ve Středověku byl česnek důležitou složkou léčitelství. V morových dobách představoval účinnou zbraň k tomu, jak se nákaze vyhnout. "K obraně proti morovému nakažení nakrájej česneku do dobrého silného octa a vypij jej teplý," nabádal renesanční lékař Pietro Andrea Mattioli. Hlíza měla významné použití i k dezinfekci pitné vody, kterou se nákaza často šířila. A poznatky to byly správné, jak dokazují dnešní laboratorní výzkumy česnekových silic.
Hlíza a současnost
Dnes se užívání česneku doporučuje při problémech s vysokým krevním tlakem, při zánětu průdušek i jako obrana proti střevním infektům. Česnek obsahuje kromě ceněné silice také vitamíny a fytoncidy, což jsou rostlinná antibiotika.
Česnečka se sýrem
Oblíbená polévka nejen jako lék proti kocovině. Česnečka umí vyhnat z těla spoustu neduhů, včetně virů.
Česneková pomazánka
Neocenitelná je jako nátěrka na pečivo při pití vína a piva. Vyzkoušejte osvědčený recept na česnekovou pomazánku.
Staročeský vánoční kuba
I když je teprve podzim, je pomalu třeba myslet na zimu a houbový kuba bohatě dochucený česnekem k zimě a Vánocům prostě patří.