Sdílet:

Odvodňovací dieta

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Naše tělo tvoří z poměrně velké části voda, která je pro náš život velmi důležitá. To asi všichni dobře víme. Správný pitný režim bychom měli dodržovat za každou cenu a v každé situaci. Bez vody prostě nejde žít. Občas se ale může stát, že je té vody příliš. Tedy spíše je to tak, že se jí naše tělo dostatečně nezbavuje, a náš organizmus se zavodňuje. A v tomto případě nám právě voda, pokud je v nadměrném množství, může naopak škodit.

Když se nadměrně potíme, cítíme se nafoukle a otékají nám nohy nebo ruce, měli bychom zpozornět. Právě tak se totiž projevuje zavodnění organizmu. Důvodů tohoto stavu může být několik. Jednou z příčin bývá třeba příliš velká konzumace cukru nebo soli. Ačkoliv to může vypadat nelogicky, zavodnění organizmu si můžeme způsobit i nedostatečným pitným režimem. Tělo totiž reaguje na nedostatečný přísun tekutin tím, že vodu zadržuje a vytváří si zásoby. Kromě těchto příčin ale může  být zavodnění způsobeno také nesprávnou hormonální antikoncepcí, překyselením organizmu a  často i závažnějšími nemocemi, jako je cirhóza jater, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a ledvin.

Proto bychom první příznaky zavodnění neměli podceňovat. Pokud trpíme některou z nemocí která ho způsobuje, lékař nám většinou předepíše diuretika. Kromě léků jsou  i jiné, přírodní prostředky, jak zavodňování organizmu bránit. V žádném případě bychom ale neměli odvodňování organizmu brát jako způsob hubnutí. Příliš rychlé odvodnění s sebou může nést i zdravotní rizika, a měli bychom se tedy raději obrátit na lékaře i když chceme jen užívat volně prodejné bylinné směsi.

Existují potraviny, které jsou zdravé, nenesou s sebou žádné riziko a ještě zabraňují zavodňování. Patří mezi ně třeba vodní meloun nebo zelená okurka. Také kořenová zelenina, petržel, pastinák, mrkev, bílá ředkev a celer, patří mezi vhodné potraviny. Jablka jsou tradičně velmi zdravá a protože správným způsobem povzbuzují naše střeva, jsou také vítaným ovocem pro odvodnění. Vhodnou i když bohužel trochu opomíjenou potravinou je chřest. Vhodnou především pro to, že obsahuje hodně důležitých minerálních látek, 


Jak již jsme řekli, dodržovat pitný režim je v tomto případě důležité. Měli bychom také omezit příjem soli a cukru. Nezapomínejme přitom na hotové výrobky, které často konzumujeme a které už spoustu soli obsahují, jako jsou například uzeniny. Měli bychom se vyvarovat i příliš slaných sýrů. Rozhodně tím budeme šetřit své ledviny, které jsou solí velmi zatěžovány. Když místo soli budeme pokrmy dochucovat bylinkami, budeme žít zdravěji a třeba ještě navíc objevíme spoustu nových zajímavých chutí.

Dobrým pomocníkem mohou být i bylinné čaje. Jde  hlavně o byliny jako je  černý rybíz, pampeliška, brusinka, kopřiva a mnohé další. Odvary z nich nám mohou být při odvodňování velmi nápomocné. Nutriční poradci doporučují mezi dalšími potravinami také ananas či ovesné vločky.  Mnozí  nedají dopustit na mořské řasy a považují je přímo za zázrak, který dokáže zbavit organizmus  těžkých kovů. Mořské řasy mají i jíné příznivé účinky na naše tělesné orgány, proto jsou velmi často používány při detoxikaci celého organizmu.

Doporučené množství soli pro většinu zdravých lidí je maximálně 5 g na den. V potravinách, které denně sníme, může být ale toto množství až třikrát větší. Proto je  dobré a důležité si spotřebu cukru a soli hlídat. Můžeme tím předejít i některým závažnějším nemocem.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Odvodňovací dieta, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Odvodňovací dieta.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: odvodňovací, dieta.

Kde najít informace×