Mlsání povoleno! Dnes se slaví mezinárodní den čokoládových dortů

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zlepšit si náladu kouskem sladkého dezertu nemusí být hřích! A dnešní den je pro takové mlsání jako stvořený, protože patří čokoládovým dortům. Přiblížíme vám příběh čokolády a přidáme pár inspirativních receptů. 

Máloco voní tak dobře jako čokoláda. Tato dobrota je s námi již téměř dvě stě let a její příběh je úzce spjatý s osobou holandského chemika Conrada Van Houtena

Čokoládová revoluce

Od dob, kdy mořeplavec a objevitel Hernán Cortés přivezl kakaové boby do Evropy, uplynulo téměř pět set let. Toto luxusní zboží si brzy získalo popularitu a jeho obliba se šírila ze Španělska do Francie a odtud dále, do Švýcarska, Holandska a později i do Británie. 

Právě v Holandsku se na počátku 19. století dostává na scénu chemik a inženýr Conrad van Houten a jeho rodina, která se věnovala obchodu s kakaem a čokoládou. Conrad často pozoroval svého otce při práci a brzy pochopil, že největší problém představuje zpracováním kakaových bobů. Konkrétně extrakce kakaového másla. Začal tedy pracovat na změně technologie a v roce 1828 našel cestu, jak máslo získat co nejjednodušším procesem. V průběhu bádání také zjistil, že když se ke kakaovému prášku přidají alkalické soli, je lépe mísitelný s vodou, a tedy vhodný pro přípravu čokoládových nápojů. 


Nápoj, až potom dort

I když se čokoláda zprvu podávala především jako drink, od doby van Houtenovy inovace mohli cukráři popustit uzdu své fantazii. Na svět přišlo mnoho druhů čokoládových dortů, ať plněných či bez náplně.  

První recept na tento dezert se objevil v roce 1847, v kuchařce Elizy Leslie, ale dnešní dort připomínal jen velmi vzdáleně. Masovou záležitostí se dort z čokolády stal až ve dvacátých letech 19. století a popularitě se těší dodnes. Milují ho i v britské královské rodině, kde se dort z čokolády tradičně podává jako narozeninový dezert. 


Mezinárodní den čokoládových dortů stojí za to náležitě oslavit, ideálně s kouskem lahodného čokoládového dortu v ruce. Brownies s čokoládou

Brownies s čokoládou


Dezert napěchovaný čokoládou, to jsou báječné brownies.


Muffiny s čokoládou

Muffiny s čokoládou


Čokoládou lze obohatit spoustu těst na dezerty. Třeba i to na muffiny.


Čokoládová poleva

Čokoládová poleva


Vylepší ovoce i koláč. Čokoládová poleva dodá dezertům tu správnou sladkou tečku.


Nejlepší čokoládový dort

Nejlepší čokoládový dort


Jako narozeninový dezert, ale i dobrota ke kávě či čaji. Čokoládový dort se nikdy neomrzí!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Mlsání povoleno! Dnes se slaví mezinárodní den čokoládových dortů, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: mlsání, povoleno!, dnes, slaví, mezinárodní, den, čokoládových, dortů.


×