Jak se zbavit neustálého a naléhavého pocitu hladu

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Po vánočních svátcích se leckdo z nás nedokáže zastavit a, řečeno pěkným českým slovem, žere furt dál. Sváteční debužírování přináší taková smyslová a duševní potěšení, že zviklají nejednu tuhou povahu. Ostatně na stole stále láká nejedna dobrota a není proto divu, že uždibujeme, ukusujeme a ochutnáváme. Tatáž situace nás ale může pravidelně potkávat i během roku, kdy žádná zvláštní příležitost k přejídání není. Hodinu po kotli polévky by se „tam“ ještě něco vešlo? Pocit plného žaludku je pouze vzdálená chiméra? Potěchu z jídla střídá obava z přežrání? Důvody pro tento nežádoucí stav lze hledat na několika sprostě podezřelých místech.

Většinou má hlad velmi dobře rozpoznatelné příčiny. Například jste prostě dotankování energie podcenili a vypadl vám dostatečný energetický příjem. Nebo vaše strava neobsahovala ten správný poměr sacharidů, tuků a bílkovin. Domnělým strůjcem pocitu hladu může být také změna počasí a tak dále. V tomto článku se pokusíme odhalit několik možných, ale skrytých příčin, a doporučíme pár jednoduchých zásad pro déletrvající pocit plného žaludku.

Dopřáváte si příliš často

Nejenže si užíváte velké a vydatné porce, které sotva nasoukáte do žaludku, ale neustále i něco uždibujete a ochutnáváte. Vašemu chuťovému sonaru neunikne žádná dobrota, takže to vypadá, že máte stále něco v ústech a něco žvýkáte. I tahle situace může paradoxně vést k tomu, že budete cítit neurčitý pocit celodenního hladu, protože už nebudete schopni rozlišit, jestli prázdný žaludek vychází z pocitu hladu, nebo přejedení. V tomto případě je rada jednoduchá, její dodržování však vyžaduje disciplínu a odříkání. V první řadě si najděte během dne čas na tři pořádná jídla, která budou obsahovat žádoucí poměr bílkovin, vlákniny i zdravých tuků. Tato tři hlavní jídla opentlete dopolední a odpolední svačinkou. Zkuste rovněž vlašské ořechy – mají totiž v sobě látky, které dokážou regulovat pocity hladu.

Nevhodně snídáte

Ukažme si na ně rovnou – sacharidy. Sacharidy mají samozřejmě v našem jídelníčku pevné místo, ale někdy jimi naše snídaně doslova přehltíme. Pokud třeba po rozlepení oka zkonzumujete takovou lahodnou křupavou bagetku, toast nebo misku ovesné kaše, probudí se ve vašem těle hormony, které jsou přímo zodpovědné za celodenní pocit hladu. Navíc takovéto typy snídaní mohou rozhoupat hladinu krevního cukru. Je proto velmi záhodno snídani „zředit“ pomocí bílkovin, které obsahují například vajíčka nebo zelenina, a dobroty s vysokým obsahem sacharidů si dopřát v obědu nebo večeři.


Příliš mnoho soli

Dobrého pomálu. Toto prastaré doporučení lze zvesela uplatňovat i v případě soli. Všichni víme, že sůl spouští pocit žízně, ale už méně z nás ví, že sůl také podporuje pocit hladu, což potvrdily mnohé vědecké studie jako třeba ta zveřejněná v lékařském časopise The Journal of Clinical Investigation. Je to proto, že při zpracování soli v útrobách se naše tělo docela zapotí. Musí vynaložit určitou část energie, která ukrojí něco z našich uložených kalorií a ty potom chybějí jinde, kde je musíme nahradit nějakou tou lahodnou svačinkou. Dávejte si pozor také na sůl rafinovaně skrytou v průmyslově zpracovaných potravinách. Doma připravená jídla vás těmito starostmi trápit nebudou.

Nekonečná nuda

Konejšivá nuda, do které se propadáte víc a víc, paradoxně přináší nutkání něco dělat. Ale jenom něco malého, úsporného, co nás příliš nevysílí. Může to být uzobávání, nebo přímo přejídání, jídlo ale nevnímáte, pouze si mechanicky plníte žaludek. Navíc při nudě zjitřeněji vnímáte třeba zvuky kručení žaludku, takže o to víc vás pak láká se ho zbavit. Řešením může být takzvaný mindful eating čili vědomé jídlo. Zní to jako samozřejmost, ale jednoduše se soustřeďte na to, co máte na talíři. Přežvykujte, vnímejte chuť, vůni, barvu, konzistenci jídla.

Psychika

Jako poslední uvádíme psychiku jako příčinu nejenom pocitu hladu. Pokud jste v stresu a v noci nespíte, leckdy vás napadne pořádně se najíst. Může za to kortizol, což je hormon, který vyvolává hlad. Celý svůj život pracujte na tom, abyste byli uvolněnější a víc zpřítomnění v čase a místě. Víc si všechno užívejte a vnímejte. Nasycení a naplnění tak dojdete snáz a nebudete mít potřebu bez výsledku se přejídat.

Vajíčko na hniličku

Vajíčko na hniličku


Ideální snídaně plná bílkovin, která vám nezabere mnoho času


Zeleninový salát s ořechy a citronovou zálivkou

Zeleninový salát s ořechy a citronovou zálivkou


V tomto salátu vaše tělo dostane nejenom bílkoviny, ale tolik potřebné zdravé tuky z ořechů.


Chia Puding - zdravá svačinka

Chia Puding - zdravá svačinka


Zdravá svačinka přijde vhod během dne mezi hlavními jídly, která jsou tím nejdůležitějším zdrojem energie.


Zeleninová polévka

Zeleninová polévka


Kterou zeleninu do polévku použijete, je čistě na vás, fantazii se meze nekladou.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak se zbavit neustálého a naléhavého pocitu hladu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, zbavit, neustálého, naléhavého, pocitu, hladu.


×