Jak se chránit před sluncem

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Snědá pokožka působí na pohled atraktivně, opakování však má svá rizika. Měli bychom si proto kůži důsledně chránit. Jak a proč vlastně?

Proč používat krémy s UV faktorem
Tzv. UV faktor představuje látky, které mohou snížit intenzitu dopadu UV záření na naši kůži. Používá se jich celá řada, jen v EU je jich konkrétně oficiálně povoleno bezmála třicet. Stupeň ochrany se pak uvádí přímo na obalu výrobku ve formě zkratky SPF a čísla. Tato informace se týká primárně UVB záření.

Krémy je nutné adekvátně volit dle typu pokožky, jinak nám mohou způsobit její podráždění. Zvláštní péči musíme věnovat zejména dětské pleti. Pro nejmenší lze doporučit i přípravky s nejvyšším faktorem, to znamená SPF 50. Tyto výrobky by měli použít i majitelé nejsvětlejšího fototypu kůže, u nichž existuje výrazná pravděpodobnost, že se již během několika málo minut pobytu na slunci spálí. A samozřejmě se nemusíte bát, i s takto vysokým faktorem se opálíte.

Konzistenci přípravku si volíme podle toho, co nám vyhovuje. V obchodech je možné narazit na mléka, oleje i spreje. Co do účinnosti jsou srovnatelné.


Co způsobují sluneční paprsky na pokožce
Spálení je jednak velmi nepříjemným suvenýrem z pobytu u bazénu či u moře, protože bolí, ale především je nebezpečné. Vaše kůže si totiž spáleniny „pamatuje“ a s každou další si zvyšujete riziko rozvoje rakoviny kůže. Spálíte-li se pětkrát nebo vícekrát v raném věku, to znamená do přibližně dvaceti let, zvyšuje se riziko objevení melanomu dokonce o 80 %.

Nadměrně slunit bychom se neměli ani z toho důvodu, že intenzivní expozice slunečním zářením přispívá k časnému rozvoji vrásek a ke stárnutí pokožky.

Obecné zásady pro pobyt na slunci
Chránit bychom se měli nejen opalovacími krémy. Nezapomeňte na ochranu zraku vhodnými slunečnými brýlemi a noste pokrývku hlavy. Platí, že v dob, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší, tzn. mezi 11. a 15. hodinou je lepší se pobytu na slunci zcela vyhnout. Malé děti do jednoho roku je rozumné nevystavovat účinkům slunečních paprsků vůbec.

A ještě pár slov ke správnému používán opalovacích krémů: Aby fungovaly tak, jak mají, musíme s nimi adekvátně zacházet. Aplikovat je potřeba přípravek v dostatečném předstihu, to znamená asi 30 minut předtím, než se chystáme na slunce. Ani ten nejlepší krém nás samozřejmě nevydrží chránit celý den, vrstvu je potřeba zhruba každé dvě hodiny obnovit. A pozor, platí to i pro voděodolné produkty. S krémem bychom neměli šetřit, jinak nás dostatečně chránit nemůže. Optimálně naneste množství odpovídající cca 3 až 4 lžicím na celé tělo.

Ostatně snaha o úsporné zacházení s krémem prakticky postrádá význam. Vyplatí se ho raději spotřebovat a na příští sezónu si koupit další balení. Rady se v tomto směru různí, mnohde se můžete dočíst, že krém z minulého léta vám službu ještě udělá. Pakliže není tedy prošlý, toho se zbavte určitě, protože už neúčinkuje.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak se chránit před sluncem, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak se chránit před sluncem.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, chránit, před, sluncem.

Kde najít informace



×