Jsou ještě Vánoce o klidu, zastavení a zamyšlení? Proč stále víc lidí nemá rádo Vánoce?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V ulicích města se třpytí vánoční stromky, ve vánočně vyzdobených obchodech se nám do uší vtírají vánoční koledy, všude jsou davy spěchajících a nakupujících lidí. Tak nějak dnes vypadá adventní čas, který by měl být spíš plný zklidnění, pohody a rozjímání. Většinou ale v této době finišujeme s s vánočním úklidem, pečeme další a další druhy cukroví, zdobíme byty, aby měly tu pravou vánoční atmosféru, a přemýšlíme jaké dárky a komu, co ještě musíme nakoupit a zabalit. Čekají nás nákupy surovin pro vánoční tabuli a jsme ve stresu z toho, abychom na něco důležitého nezapomněli. Kromě toho, je konec roku, v práci jsou uzávěrky a spousta kolegů si vzala dovolenou, takže máme práce nad hlavu i tam.

Takže to vlastně vypadá, že právě pro to, abychom prožili krásné, klidné a radostné Vánoce, se týdny předem stresujeme tím, že se nám to třeba nepodaří podle našich představ.

V dnešní době, která je sama o sobě už dost těžká, je velmi snadné propadnout se do stresu a smutku. Navíc toto roční období s chladnými zamračenými dny, mrazivými nocemi a nedostatkem slunečního světla, je už samo o sobě spouštěčem stresu. Kolikrát jste slyšeli od svých známých větu: „Už se těším až bude po Vánocích, konečně budu mít klid.“ Měli bychom proto zapojit zdravý rozum a dokud je čas, nedovolit stresu nad námi vyhrát. Nenecháme si přece zkazit tyhle krásné svátky, na které jistě všichni vzpomínáme už od dětství jako na šťastné a radostné období strávené s rodinou a s přáteli.

Abychom si ten hezký čas i letos užili, je potřeba najít si čas na relaxaci. Není přece nutné aby všechno bylo stoprocentní. Nenechme se strhnout vánočním shonem, naplánujme si věci tak, jak je chceme my. Daleko důležitější je radost z toho, že jsme všichni spolu, že si můžeme dělat drobné radosti, že jsme na sebe milí a laskaví. Takže se neuštveme při honbě za dalšími dárky, ale dopřejeme si chvilku klidu třeba s knížkou, nebo se jdeme projít do přírody. I procházka městem s partnerem může navodit tu správnou vánoční náladu. Někdo rád relaxuje spánkem, někdo si dopřeje chvíli klidu s šálkem čaje. Také posezení s kamarádkou v kavárně nad sklenkou dobrého vína nám dokáže zpříjemnit hektický den. Společné pečení cukroví s dětmi je také daleko veselejší a příjemnější práce, než když ho pečeme po večerech sami.


Nesmíme zapomínat na skutečný význam vánočních svátků. Vánoce přece nejsou jen o dárcích a jídle, ale především o klidu a radosti. Jistěže nikdo nemusí být o Vánocích povinně šťastný, a snažit se ze všech sil, aby to tak bylo, nám přináší jen další stres a neklid. Teplo domova, rodina, dobrá nálada, najít si čas pro sebe a pro své nejbližší, také tohle jsou vánoční svátky.

Krásné vánoce vám všem.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jsou ještě Vánoce o klidu, zastavení a zamyšlení? Proč stále víc lidí nemá rádo Vánoce?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×