Proč bychom vlastně měli dávat přednost biopotravinám?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Co jsou to biopotraviny? V poctivém ekologickém zemědělství, kde se při pěstování plodin nepoužívají pesticidy, umělá hnojiva a jiné chemikálie, v případě živočišné výroby se nepoužívají antibiotika, může být výsledný produkt označen jako biopotravina. Je to zelený znak BIO, tzv. zebra s nápisem Produkt ekologického zemědělství.Evropské logo pro výrobky v bio kvalitě je dvanáct bílých hvězdiček ve tvaru listu, na zeleném podkladu. Pokud toto najdete na výrobku, můžete si být jisti, že jste si koupili biopotraviny.

Výrobky, v jejichž názvu najdete slova jako „domácí“, „babiččin“, „přírodní“ apod., tam tu jistotu nemáte, a je na místě být obezřetní.

A proč vlastně bychom měli dát biopotravinám přednost? Existují studie, které prokázaly, že obsahují více vitamínů, antioxidantů a minerálních látek, jsou výživnější a neobsahují žádné přidané škodlivé látky. Kromě těchto jistě důležitých důvodů, jsou biopotraviny i mnohem chutnější a můžeme si být jisti, že jejich konzumací nepoškozujeme svůj organizmus.

Ekologické zemědělství je také šetrnější k přírodě, což je dnes velké a důležité téma, protože dalšímu znečišťování planety bychom měli nadále zabránit jak jen to jde.


Můžete namítat, že biopotraviny jsou dražší. Ano, ale ne vždy a ne všude. Někdy bývají ceny i srovnatelné s běžnými potravinami. A samozřejmě nebudeme jíst v bio kvalitě všechno, to určitě ne. Ale někdy bychom třeba mohli dát přednost kvalitě produktu před kvantitou.

V každém případě bychom pro zdravější stravování měli využívat sezónní potraviny a omezit výrobky, které k nám putují přes půl zeměkoule. U nich právě bývá vhodné, zaměřit se na bio kvalitu, protože pro ošetření, nutné pro trvanlivost produktů, se často používají chemické přípravky, a i když si třeba zeleninu a ovoce před konzumací omyjeme, neodstraníme je úplně.

Své zdraví můžeme správným stravováním velmi ovlivnit. Je prospěšné, dopřát si, třeba jen občas, kvalitní potraviny. Myslete na to, a také čtěte složení průmyslových výrobků na obalech. Ať víte, co jíte.

 


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Proč bychom vlastně měli dávat přednost biopotravinám?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: proč, bychom, vlastně, měli, dávat, přednost, biopotravinám?.

Kde najít informace×