3 tipy, aby dýňová lucerna vydržela co nejdéle

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

K podzimní dekoraci patří i dýně, z nichž se v období před svátkem Halloween vyrábějí strašidelné lucerny. Mnohdy jde o díla výjimečná, jenže dýně jsou zelenina, a tak podléhají zkáze. Jak to zařídit, aby lucerna z dýně vydržela co nejdéle? Máme pro vás několik praktických rad.

Zářící lucerny vnášejí světlo do podzimní temnoty a připomínají, že se brzy budou slavit svátky Halloween a Dušičky. V tomto období vzpomínáme na své blízké, které odešli z tohoto světa a pomalu se připravujeme na zimu. Lucerny jsou krásná dekorace a jejich dlabání baví především malé děti.

Jackovy lucerny

Americe, kde se Halloween těší velké oblibě, se dýňovým lucernám přezdívá Jack-o-lanterns. Název dostaly podle irského pobudy, který chtěl obelstít ďábla a vyhnout se tak svému osudu. Stalo se tak den před Halloweenem. Jack nakonec za své konání zaplatil a za svou podlost byl vykázán od bran nebeských. Na cestu dostal hroudu žhavého uhlí, které vložil do vydlabané řepy, která mu na jeho cestě posloužila jako lucerna. Tradice se zrodila, a protože se řepa nedlabe zrovna snadno, byla nahrazena tuřínem a později dýní.

Není třeba přílišná zručnost

Pro vytvoření dýňové lucerny není nutné mít umělecký talent. Krásnou svítilnu zvládnou udělat i lidé bez uměleckého talentu a děti. Zelenině stačí odříznout "pokličku" u stopky a pak vyřezat obličej. K tomu mohou skvěle posloužit například papírové šablony, s jejichž pomocí se motiv překreslí na zeleninu a posléze vyřeže ostrým nožem. Také za pomoci vrtačky můžeme vytvořit efektní děrované vzory, které budou večer po vložení svíčky krásně zářit.


Tipy, pro delší životnost

U luceren ze zeleniny je potíž v tom, že se rychle kazí. Vlhkost a bakterie se postarají o to, že se vyřezaná dýně začne po čase bortit a plesnivět. Přesto existuje pár babských rad jak dýňové lucerny udržet o něco déle krásné. Dýni je dobré po nazdobení dobře omýt vodou, abychom ji zbavili zárodků bakterií. A co dál funguje?

1. Vodní lázeň

Některé zdroje doporučují dýni ponořit před vyřezáním na pár hodin do vodní lázně. Zelenina si díky tomu o něco déle udrží svůj tvar.

2. Vazelína

Veškeré řezy na dýni je dobré potřít vrstvou vazelíny, i ta se postará o to, aby dužina tak rychle nezplesnivěla. Při vyřezávání dýně je velmi důležité odstranit veškerá vlákna a semínka.

3. Sprej pro delší životnost

Jako konzervační sprej poslouží například roztok 100 ml vody, 100 ml peroxidu vodíku a 10 – 20 kapek citronového oleje. Dýni stačí sprejem vystříkat a dužina nezačne tak rychle plesnivět.

Na závěr: i když jsou babské rady často nápomocné, je třeba počítat s tím, že nám dýňová lucerna vydrží krásná přibližně 14 dní a pak začne mít vady na kráse.  

Krémová dýňová polévka

Krémová dýňová polévka


Z podzimní zeleniny lze uvařit krémovou polévku, která si díky jemné chuti určitě získá celou rodinu.


Dýňový koláč

Dýňový koláč


Dýni lze využít i pro přípravu sladkých pokrmů. Co takhle upéct dýňový koláč?


Dýňová marmeláda

Dýňová marmeláda


Marmelády se nemusí připravovat jen z letního ovoce. Do jejich přípravy se lze pustit i na podzim a dýně k tomu skvěl poslouží.


Pečená dýně s chutí karamelu

Pečená dýně s chutí karamelu


Dýně upečená v troubě je skvělou přílohou k masu. Výtečně chutná i jen samotná.


Rizoto s máslovou dýní na šalvěji

Rizoto s máslovou dýní na šalvěji


Kombinace dýně, šalvěje a rizota je velmi populární zejména v Itálii. Nechte se inspirovat jižanskou kuchyní a uvařte si toto skvělé rizoto!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k 3 tipy, aby dýňová lucerna vydržela co nejdéle, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: tipy,, aby, dýňová, lucerna, vydržela, nejdéle.

Kde najít informace×