Tyto čaje pomáhají při nachlazení, pijete je?
S příchodem podzimu často přichází také nachlazení. V následujících měsících se bude mnoho lidí potýkat s ucpaným nosem, bolavým krkem, únavou a dalšími nepříjemnými symptomy, které provázejí běžné nachlazení. V ideálním světě byste se na dva nebo tři dny schovali pod peřinu a nechali tělo bojovat, to si bohužel nemůžeme dovolit, a tak obvykle přicházejí na řadu různé léky slibující úlevu. Tyto léky bohužel příliš zatěžují tělo, navíc nesou riziko nepříjemných nežádoucích účinků. Zkuste se jim vyhnout, vsaďte raději na léčivé čaje. Jaké byste měli (nejen) při nachlazení pít?
1. Zázvor
Zázvor je kořen, který se pro svou výraznou pálivou chuť využívá jako koření. Nemusíte jej však nutně přidávat do jídla, můžete si z něj udělat i čaj. Místo mletého zázvoru si kupte celý kořen, v obchodě ho najdete v oddělení ovoce a zeleniny. Nastrouhejte jej nebo nakrájejte na drobno a zalijte horkou vodou. Čaj vám dokonale prohřeje organismus - pravděpodobně se po něm pěkně zapotíte - a tím vám účinně pomůže v boji s nepřátelskými viry.
2. Heřmánek lékařský
Heřmánek je u nás tradiční bylinka. Dá se využít při mnoha různých potížích: má desinfekční i protizánětlivé účinky, uklidňuje a regeneruje. Heřmánkový čaj vám proto prokáže dobrou službu při jakékoliv nemoci i při psychické nepohodě nebo nervozitě. Vzpomeňte si na Krtečka s oblíbeného večerníčku, vždyť i on sháněl právě heřmánek, když onemocněla jeho kamarádka myška.
3. Lípa srdčitá
Náš národní strom nejen že krásně voní, ale také umí dobře léčit. Pomáhá uvolňovat hleny a snižovat horečku.
4. Mateřídouška lékařská
Zapomínat byste rozhodně neměli ani na mateřídoušku. Pomáhá při dýchacích potížích, léčí kašel, pomáhá rozpouštět hleny, navíc tlumí bolesti hlavy a celkově uklidňuje.
5. Máta peprná
Máta účinně uvolňuje dýchací cesty a vedlejší nosní dutiny. Podporuje také trávicí systém.
6. Jitrocel lékařský
Jitrocel usnadňuje vykašlavání. Spolu s mateřídouškou a lípou tvoří opravdu dokonalé sehrané kombo v boji proti kašli a dalších potížích s horními dýchacími cestami.
7. Rýmovník
Rýmovník se dá pěstovat jako pokojová rostlina. Nemusíte si s ním dělat žádné zvláštní starosti - když mu občas dáte trochu vody, roste doslova "sám". Má silnou vůni, která uvolňuje dutiny. Nemusíte ho však jen inhalovat, můžete si z něj udělat i čaj. Léčí rýmu, kašel, snižuje horečku, mírní bolesti hlavy, pomáhá také při onemocněních trávicí soustavy.
8. Čajovník
Pomoci může samozřejmě také pravý čaj, tedy ten, který je vyroben z čajovníku. Listy této rostliny obsahují obrovské množství antioxidačních látek, čaje proto mají výborné léčivé účinky. Určitě je vyzkoušejte.
Zapomeňte na porcované čaje
Až si budete chtít nějaký čaj připravit, zapomeňte na levné porcované čaje. Místo do supermarketu vyrazte do obchodu specializovaného buď přímo na čaje, nebo alespoň třeba na zdravou výživu. Pokud opravdu lpíte na čajích v sáčcích, kupte si nějaké dražší kvalitnější, úplně nejlépe však uděláte, když si koupíte tzv. čaj sypaný. Příprava je sice o něco málo náročnější, za to se však dočkáte mnohem lepších, silnějších účinků.