Královna letních salátů – salátová okurka

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Okurky jsou vyhledávanou zeleninou hlavně v létě, kdy je jejich sezóna a kdy jsou k mání úplně čerstvé. Většinu zeleninových salátů si bez nich ani nedovedeme představit. Třeba ten klasický okurkový salát se zálivkou z cukru, soli a octa, který jsme už od dětství dostávali k hlavnímu jídlu.

Co vlastně o okurce víme? Je zelená, šťavnatá a má příjemnou a jemnou chuť. Ale kromě toho je i velmi zdravá. Obsahuje velmi vysoké procento vody, čímž nám v horkých dnech pomáhá s pitným režimem. i mnoho důležitých vitamínů a minerálů. Důležitý je vitamín K, který napomáhá vstřebávání vápníku do kostí. Nedostatek tohoto vitamínu může způsobit osteoporózu, takže bychom měli dbát na jeho pravidelný přísun, zejména v pozdějším věku.

Okurka obsahuje i vlákninu (pektin), takže zlepšuje naše trávení, a přispívá ke zvyšování počtu zdravých bakterií ve střevech. Je často využívána v dietách, protože neobsahuje téměř žádný tuk a obsahuje antioxidanty a vitamíny A a B, které jsou při hubnutí důležité. Také již zmiňovaný obsah vlákniny pomáhá. Antioxidanty, hlavně flavonoidy, pomáhají našemu organizmu v boji proti volným radikálům, které jsou často příčinou srdečních onemocnění.

Podle některých studií okurky pomáhají snižovat cholesterol. Obsahují také nezanedbatelné množství hořčíku a draslíku, což prospívá naší pokožce. Salátové okurky tedy jsou našemu organizmu velmi prospěšné a měli bychom je pravidelně zařazovat do svého jídelníčku. Kromě toho, a to je v létě velmi příjemné, jsou velmi osvěžující.


Doporučuje se jíst okurku i se zelenou slupkou, právě kvůli vitamínům a ostatním prospěšným látkám. Měli bychom se tedy vyhýbat okurkám chemicky ošetřovaným a v každém případě okurku pečlivě omýt.

Několik receptů se salátovou okurkou, kterými se možná můžete inspirovat, je zde.

Okurka s bílým jogurtem

Okurka s bílým jogurtem


Výborný dip třeba ke grilovaným masům. Je studený, osvěžující a voní koprem.


Okurkový salát s rukolou

Okurkový salát s rukolou


Okurky, ředkvičky, smetanový jogurt a pikantní koření. Lehká a osvěžující letní večeře.


Tarator - svěží okurková polévka

Tarator - svěží okurková polévka


Patří k tzv. studeným polévkám, které oceníme především v horkých letních dnech. Rozšlehané kysané mléko, okurka a koření.


Okurkový osvěžující nápoj

Okurkový osvěžující nápoj


Jednoduchá domácí limonáda plná vitamínů. Skvělý nápoj, který doplní váš pitný režim.


Okurkový salát s krabími tyčinkami

Okurkový salát s krabími tyčinkami


Pikantní lehký salát vonící česnekem. Hodí se jako lehké jídlo s kouskem pečiva, nebo jako příloha k masu.


Okurkový salát s cibulí

Okurkový salát s cibulí


Má říz a pro milovníky syrové cibule je to to pravé. Je pikantní i když ho nedoplníte koprem jako v tomto receptu.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Královna letních salátů – salátová okurka, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: královna, letních, salátů, salátová, okurka.

Kde najít informace×