Očkování proti exotickým nemocem před cestou do zahraničí

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Jestli se chystáte na exotickou dovolenou, měli byste zbystřit. Protože vedle super zážitků, fotek na chlubení kolegům v práci a bronzové pokožky vám také hrozí nemoci, se kterými se v naší české kotlině (skoro) nesetkáte. Jedná se o tyto exotické nemoci – břišní tyfus, cholera, japonská encefalitida, žlutá zimnice, žloutenka typu A a B, meningokoková meningitida a vzteklina. Některé země dokonce vyžadují očkování na některou z nemocí, bez něj vás k sobě nevpustí.

Očkování poskytují specializovaná pracoviště. Jejich seznam najdete na webových stránkách Státního zdravotního ústavu a ministerstva zahraničí. Optimální čas, kdy začít s očkováním, je 1–3 měsíce před odjezdem, minimálně však 14 dní před odjezdem. Kratší doba se nedoporučuje z důvodu možných nežádoucích účinků, které by vás stihly v místě dovolené. Ke každému očkování se přistupuje individuálně. V potaz se samozřejmě bere cílová destinace a doba tam strávená, potom také věk a zdravotní stav cestovatele. Budete-li někde trávit více času, bude zřejmě nutné nechat se přeočkovat proti přenosné dětské obrně. Týká se to zejména Pákistánu a oblastí západoafrických zemí. Během poutě do Mekky, kdybyste se tam náhodou chystali, je očkování proti dětské přenosné obrně povinné.

Několik dní po očkování se nedoporučuje zvýšená fyzická aktivita a delší pobyt na sluníčku. Při každé cestě do exotické destinace musíte mít v pořádku domácí očkování, což znamená hlavně tetanus. Elegantní řešení představuje přeočkování kombinovanou vakcínou proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli.

Břišní tyfus

Břišní tyfus se projevuje vysokou horečkou s bolestmi hlavy a průjmem. Může na vás přeskočit z kontaminované vody nebo jídla. Inkubační doba trvá 7–20 dní a léčí se nasazením antibiotik. Výskyt břišního tyfu je poměrně hojný. Tato nemoc existuje téměř ve všech zemích Afriky, v tropickém pásu Jižní Ameriky a ve východní a jižní Asii. Na břišní tyfus se nechte očkovat minimálně 2 týdny před odjezdem. Očkuje se jednou dávkou, která stojí kolem 850 korun.


Cholera

Cholera je velmi nebezpečná nemoc, která se projevuje křečovitými bolestmi břicha, vodnatým průjmem a zvracením. Tím může dojít až k úplnému vyčerpání organismu a úmrtí. Chytnout ji můžete z kontaminované vody, která je znečištěná fekáliemi. Cholera se pozná 2–5 dní od nakažení. Vyskytuje se hlavně v těch nejchudších zemích světa, v nichž jsou epidemie na denním pořádku – Haiti, Zambie, Tanzanie.
Očkování probíhá dvěma dávkami, kdy interval mezi nimi je 1–6 týdnů. Cena se pohybuje kolem 1100 korun za jednu dávku vakcíny.

Japonská encefalitida

Japonskou encefalitidu přenášejí komáři, takže se s nemocí můžete setkat hlavně v zemědělských oblastech jihovýchodní a východní Asie. Po 5–15 dní trvající inkubační době se dostaví horečka, zimnice a bolest hlavy a kloubů. Těžší průběh mívají turisté, smrt hrozí hlavně dětem a starým lidem. Ve 30 % závažného průběhu japonské encefalitidy přetrvává neurologické, intelektuální či fyzické postižení.
Očkování nejpozději do 10 dní před odjezdem. V odstupu jednoho měsíce se podávají dvě dávky, možná je po dvou letech dávka posilující. Cena za jednu dávku se pohybuje kolem 2500 korun.

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je velice nebezpečné virové krvácivé onemocnění, které se přenáší některými druhy komárů. Po inkubační době 3–6 dní se nemoc projevuje bolestí zad a svalů, nevolností a zvracením. Objevit se může zežloutnutí kůže, odtud název nemoci, v důsledku selhávání jater. Typickým symptomem jsou černé zvratky, jejichž barvu způsobují mrtvé červené krvinky. Z cizinců po nakažení žlutou zimnicí umírá 50 %, domorodců jenom 5 %. Vyskytuje se v oblastech deštného pralesa v Jižní Americe a v subsaharském pásu Afriky. Povinné očkování proti žluté zimnici je do těchto zemí – Angola, Benin, Burkina Faso, Francouzská Guyana, Gabun, Gambie, Ghana, Kamerun, Kongo, Libérie, Mali, Mauretánie, Niger, Pobřeží slonoviny, Rwanda, Středoafrická republika a Togo.
Očkuje se jednou dávkou, která vás bude stát 1000 korun.

Žloutenka typu A a B

Zanedbáváním hygienických zásad můžete chytit žloutenku typu A, protože se přenáší špinavýma rukama a kontaminovanou vodou. Žloutenka typu B se přenáší krví a pohlavním stykem. Nejčastěji ji můžete chytnout neodborným lékařským zákrokem nebo tetováním. Žloutenky typů A a B se svým průběhem podobají chřipce, k čemuž se ovšem časem přidává selhávání jater.
Oba typy můžete chytit prakticky po celém světě. Očkovat se lze proti oběma typům i proti každému zvlášť. Jelikož se očkuje třemi dávkami, je potřeba hlídat termíny. Jedna vakcína je za 1700 korun.

Meningokoková meningitida

Tato nemoc se přenáší kapénkami. Jde o nejzávaznější nemoc, která se vyskytuje na našem území, a její šíření v těle je až děsivě rychlé. Příznaky – vysoká horečka, bolest hlavy, ztuhlá šíje a vyrážka podobná modřinám. Nemocný může boj s nemocí prohrát i do několika hodin od nakažení. Nejrizikovější skupiny jsou děti do 1 roku a puberťáci. Meningitida je přítomná po celém světě, ale v subsaharské Africe se nemoc vyskytuje více než jinde. Také se této oblasti říká tzv. meningokokový pás. Očkuje se proti nejnebezpečnějším typům a jednou dávkou, která stojí 1700 korun.

Vzteklina

Vzteklina se přenáší slinami, tedy pokousáním. Jakmile nemoc propukne, je vždy smrtelná. Projevuje se změnami chování – dráždivostí, agresivitou a paralýzami. Po poranění je nutné do 48 hodin zahájit očkování, které má v tento moment 5 dávek. Jako prevence postačí 3 dávky. Vzteklina se vyskytuje hlavně na indickém subkontinentu nebo v tropech. Cena za jedno očkování je 550 korun.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Očkování proti exotickým nemocem před cestou do zahraničí, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: očkování, proti, exotickým, nemocem, před, cestou, zahraničí.

Kde najít informace



×