Koriandr - oblíbené koření i prastaré léčivo

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Koriandr je rostlinou, která provází člověka od pradávna. Jako kořenící a léčivý prostředek byl používán již před 3000 lety. Jeho semena byla dokonce nalezena v hrobce Tutanchamona a zmínku o něm najdeme i ve spisech řeckých lékařů a římských učenců. Číňané věřili, že semena koriandru propůjčují dlouhověkost a celé rostliny používali k léčení hemoroidů, bolestí zubů a proti žaludečním nevolnostem.

Popis rostliny a způsob pěstování
Koriandr je jednoletá rostlina, která může dosahovat výšky až 70 centimetrů. Jeho zpeřené listy mají pronikavou vůni a plodem je rýhovitá nažka. Snadno se pěstuje ze semen, které je možné v dubnu až květnu přímo vysít do zahrady. Vyžaduje dobře propustnou živnou půdu a sluneční svit. Kvetoucí lodyhy je dobré vyštipovat, aby se zvýšila, aby se zvýšila tvorba listů. Sběr semen se provádí koncem léta – na květenství se navléknou papírové sáčky, zavážou se a pověsí „hlavou dolů“ na teplém místě.

Účinné látky
V listech a semenech jsou obsaženy třísloviny, vitamín C a cukr. Semena jsou obzvlášť bohatá na silici která se získává destilací párou. Díky karminativnímu působení koriandru je možné uvolnit křeče hladkého svalstva a zlepšit trávení.

Využití v kuchyni
Nakrájené čerstvé listy je možné použít jako ozdobu do salátů nebo dresinků. Semena se přidávají do kari pokrmů, nakládané zeleniny, chlebů, či dortů. V Thajsku se semena, stejně jako kořeny, používají pro přípravu pasty curry. Kořeny a listy je možné zamrazit, ale sušit se vyplatí jen semena – listy a kořeny ztratí sušením svou chuť. V České republice je koriandr znám především díky svému využití při pečení vánočních pochoutek.


Léčivé účinky
Ze semen, jež mají z celé rostliny léčebné využití největší, se připravuje výluh, ulevující při žaludečních křečích, nadýmání a velmi dobře pomáhá strávit tučné pokrmy. Éterický olej se hodí pro aromaterapeutické masáže, zaměřené na svalové bolesti a poruchy trávení způsobené stresem.

Ať už jste milovníci indické kuchyně, či trpíte špatným trávením, koriandr může být lahodným, užitečným a léčivým zpestřením Vašeho jídelníčku.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Koriandr - oblíbené koření i prastaré léčivo, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: koriandr, oblíbené, koření, prastaré, léčivo.

Kde najít informace×