Není tak těžké naučit se žít bez lepku
Když se od lékaře dozvíme že máme celiakii, první reakcí bude nejspíš frustrace, odmítání, deprese, úzkost, a někdy všechno tohle najednou. Je to pochopitelné. Celiakie nás totiž může překvapit zcela nečekaně, touto nemocí totiž může každý z nás onemocnět kdykoliv během svého života. Ale když se nad tím zamyslíme, je tu také jedno velké pozitivum. Na rozdíl od jiných autoimunitních onemocnění, lékem na celiakii nejsou žádné pilulky, které by nám po zbytek života mohly svými nežádoucími účinky i škodit, ale jen přísná bezlepková dieta. A s tím už si rozhodně dokážeme poradit.
Je to samozřejmě velké omezení, protože lepek je dnes obsažen nejen tam kde ho čekáme, což je chleba a pečivo vůbec, ale v různém množství i ve většině potravinových výrobků běžně prodávaných. A bezlepkovou dietu nelze držet jen částečně. Lepek musíme z naší stravy odstranit úplně.
Existuje samozřejmě spousta přirozeně bezlepkových potravin, jako je například ovoce, zelenina, maso, rýže, pohanka, čočka, brambory, cizrna, hrách, fazole, rýžové nudle a podobně. Na ty především bychom se měli zaměřit. Dnes už se naštěstí spousta potravinářských firem zabývá bezlepkovou stravou, takže nejen ve speciálních obchodech, ale i v běžných potravinových řetězcích nakoupíme speciální výrobky bez lepku. Běžně tak dostaneme například bezlepkovou jíšku nebo dětskou krupicovou kaši, několik druhů chleba i jiné bezlepkové pečivo. Také existují řeznictví, kde dostaneme bezlepkové uzeniny. Pokud jsou tyto výrobky označené známým symbolem nebo jako bezlepkové, můžeme se na to bez obav spolehnout. U ostatních potravin musíme důkladně pročítat informační štítky na obalech, kde se dozvíme, co přesně výrobek obsahuje.
Naše dieta se bohužel dotkne i některých nápojů. Tvrdý alkohol, jako je například whisky, už si asi nedáme. Ale bezlepkové pivo se běžně vyrábí a to hned několik druhů. Opatrní bychom měli být i při nákupu nealkoholických moštů, džusů a podobně. Vždy je třeba přečíst si informační štítek.
Kvůli celiakii ale nemusíme zanevřít ani na domácí pečení. K dostání jsou speciální bezlepkové mouky nebo jejich směsi. Použít můžeme i mouku rýžovou, mandlovou, pohankovou a další. Použijeme bezlepkový prášek do pečiva, ovoce, sýry, zeleninu, oříšky a můžeme si doma upéct ovocné i slané koláče, chleba, buchty. Nebo uvařit kynuté ovocné knedlíky bez lepku, palačinky, lívance. Dnes existuje taková spousta receptů na jídla bez lepku, že si vlastně můžeme doma uvařit téměř vše, co bychom chtěli jíst, kdybychom žádnou dietu nedrželi.
Pro inspiraci uvádíme několik z oblíbených a vyzkoušených receptů z naší bezlepkové kategorie. Když je vyzkoušíte, sami se pak přesvědčíte, že jíst bez lepku je vlastně docela snadné.
Bezlepkový koláč s ovocem
Zvolte to čerstvé sezónní ovoce, které je zrovna k mání. Ale ani to kompotové nebude samozřejmě vůbec na závadu.
Nepečený rychlý dýňový dort
Voní kokosem a je velmi lahodný a vláčný. A obejdete se bez trouby. Rozhodně to stojí za vyzkoušení.
Bezlepkový chleba
Použitím brambor se stává krásně vláčným. A nejlepší je čerstvý. Stejně se po něm jen zapráší.
Smažené vepřové řízky bez lepku
Není nic snadnějšího. A ani nepoznáte že jsou připravené speciálně pro bezlepkovou dietu.
Bramborák bez lepku
Velmi snadné. Použijete jen jinou mouku a můžete si bez obav pochutnat i na této klasické dobrotě.
Bezlepkové cizrnové karbanátky
Jsou zdravé a jednoduché. Cizrna se tak možná stane vaší oblíbenou luštěninou.
Koprová polévka bez lepku
Ani této známé a klasické polévky se nemusíte při své dietě vzdát. Je výborná.
Bezlepková šunková pizza
Stačí připravit bezlepkové těsto podle receptu a náplň si už vyberte sami podle chuti. Samozřejmě jen z bezlepkových surovin.
Bezlepkové čajové pečivo
I obligátní sušenky k čaji můžete bez obav nahradit tímto jemným bezlepkovým pečivem. Budou chutnat.
Rohlíky z bezlepkové mouky
Domácí rohlíky jsou prostě domácí rohlíky. I když je upečete z bezlepkové mouky.