Velikonoční beránek - neodmyslitelná tradice...
Tak jako jsou Vánoce spojeny s tradiční rybou, tak na velikonoční stůl neodmyslitelně patří beránek. Málokdo však už dnes ví, odkud tato tradice pochází. Biblické dějiny jsou velmi úzce spjaty s velikonočním beránkem, každá izraelská rodina měla o Velikonocích přinést beránka do chrámu a obětovat jej.
Jeho krev byla obětována bohu a maso si rodina naložila do bylinek a upekla na ohni, servírovala ho potom s nekvašeným chlebem.Tento obřad měl připomínat „velikou noc“, při které izraelský národ vyšel z egyptského otroctví. Beránek je symbolem prolití krve Ježíše Krista, jež nás vysvobozuje z otroctví hříchů.
Beránek je starým symbolem ochrany
Před mnoha tisíci let v Egyptě se zrodila tato tradice. Bude navždy spojená s vysvobozením izraelského národa z egyptského otroctví, k němuž pomohl Mojžíš. Bůh jim tehdy nařídil, aby každá rodina připravila obětní pokrm z ročního beránka. Maso z beránka rodina snědla a krví pomazala vchod do svého domu. Bůh lidem řekl: "Když tu krev uvidím, pominu vás a nedolehne na vás zhoubný úder, až budu bít egyptskou zemi." (Bible, 2. Mojžíšova 12.13).
Při poslední večeři páně podobně večeřel také Ježíš se svými apoštoly v Jeruzalémě.
Společně usedli ke stolu a Ježíš řekl: "Velice jsem toužil jíst s vámi tohoto beránka dříve, než budu trpět. Neboť vám pravím, že ho již nebudu jíst, dokud vše nedojde naplnění v království Božím." (Bible, Lukášovo evangelium 22.15-16).
Ježíš - Beránek Boží
Bible také říká, že jsme byli před Bohem jako bloudící ovce. Každý se dal svou vlastní cestou. Člověk se vzepřel svému Stvořiteli a rozhodl se žít nezávisle na jeho pomoci a lásce. Hřích je zakořeněn hluboko v srdci každého z nás a ničí lidské životy. Ježíšova krev znamenala víc než jen obětní krev zvířat. Podle bible dal Boží Syn svou vlastní krev za odpuštění našich hříchů a za naše vykoupení. Bůh jeho oběť přijal a vzkřísil Ježíše z mrtvých.
Dnes velikonočního beránka pečeme například z tvarohového těsta a zdobíme mašlí a podle historických tradic by měl zdobit každý velikonoční stůl.
Velikonoční beránek
Velikonoce se nezastavitelnou rychlostí blíží. Neodmyslitelně k nim patří i Velikonoční beránek.
Pečené jehněčí s gratinovanými brambory
Pečené jehněčí s gratinovanými brambory a s kaštany je báječné a syté vyloženě zimní jídlo.
Velikonoční beránek
Velikonoční beránek bez lepku v čokoládové polevě bude báječně zdobit slavnostní velikonoční stůl.
Pomalu pečená jehněčí plec
Pomalu pečená jehněčí plec je sice trochu náročnější na náš čas, ale jemné a měkké maso nám to bohatě vynahradí.
Grilované jehněčí kotlety s provensálským kořením
Grilované jehněčí kotlety s provensálským kořením nabízí neuvěřitelnou chuť vytvořenou spojením česneku, hořčice a bylinek.
Pečené jehněčí s bezlepkovou omáčkou
Pečené jehněčí s bezlepkovou omáčkou je verze tradičního novozélandského jídla, upravená pro celiaky.
Jehněčí kapustové rolky - Low carb
Přinášíme další lahodný recept podle zásad Low carb. Lahodné jídlo a u toho hubnout? Ano je to reálné, důležité je správné načasování.
Jehněčí kotlety se švestkovou omáčkou
Jehněčí kotlety prošpikujeme snítky rozmarýnu a cca polovinou množství slaniny.
Jehněčí hamburgery s omáčkou tzatziki
Jehněčí hamburgery s omáčkou tzatziki si ugrilujeme doma nebo na zahradním grilu při posezení s přáteli.