Velikonoční beránek recept
Velikonoční beránek je spolu s barevnými vajíčky ozdobou našeho stolu o jarních svátcích. Řada z nás si bez této sladké a jedlé dekorace Velikonoce nedokáže představit. Velikonoční beránek je totiž, když budeme trochu morbidní, velikonoční přítel, který trůní na stole, všechno po očku sleduje, aby pak byl sněden. Hmm, to už je prostě jeho osud, se kterým je snad smířený. Velikonoční beránek a jeho recept samozřejmě existuje v mnoha variantách. Základem je těsto. Potom se můžete věnovat zdobení. Velikonoční beránek rád nosí mašličku okolo krku a rouno z moučkového cukru. Chceme-li, můžeme ho přizdobit čokoládovou nebo bílou polevou.
Velikonoční beránek se původně konzumoval jako skutečné jehně nebo beránek. Potíž byla v tom, že chudší vrstvy na maso neměly prostředky, a tak se uchytil velikonoční beránek pečený z těsta. A ještě trochu k symbolice. Pro křesťany velikonoční beránek symbolizoval nevinnost, čistotu a poslušnost, pro židy zase symbol Božího stáda, které vede Hospodin. Ať tak či onak, velikonoční beránek a jeho recept právě zde.
(celý recept)
Ingredience receptu
- 1 prášek do pečiva
- 3 vejce
- 1 hrnek cukru krupice
- 1 hrnek polohrubé mouky
- 1 hrnek hladké mouky
- 1 hrnek mléka
- 1 sáček vanilkového cukru
- 2 lžíce rumu
- rozinky
- čokoláda na polevu
Způsob přípravy
Velikonoční beránek je spolu s barevnými vajíčky ozdobou našeho stolu o jarních svátcích. Chceme-li, můžeme ho přizdobit čokoládovou nebo bílou polevou.
Všechny přísady smícháme ve velké míse a vyšleháme z nich hladké těsto. Formu na beránka vymažeme máslem a vysypeme moukou.
Troubu mezitím rozehřejeme na 200 stupňů.
Do připravené formy nalijeme těsto a pečeme asi tři čtvrtě hodiny.
Pak beránka opatrně vyklopíme a necháme vychladnout. Oči uděláme z rozinek a můžeme i polít polevou.