Rýmovník – skvělý pomocník nejen na rýmu

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Podzim se nezadržitelně blíží a s ním i čas chmurnějších dní, které nás okradou nejen o teplo a sluníčko, ale také o naše zdraví. Čas nachlazení, chřipek a ucpaného nosu je zkrátka tu. Také vás při té představě začne lechtat v nose a kontrolujete si zásoby kapesníků? V dnešním článku vám poradíme, proč by vám ve vaší domácí „lékárně“ neměl chybět také rýmovník!

Rýmovník má svou domovinu v Austrálii

A zde tato rostlina z rodu molic – Plectranthus argentatus - dorůstá dokonce výšky jednoho metru. Jedná se o listnatý keř a jeho listy připomínají svou barvou stříbro, odtud jeho druhový název argentatus. V dnešní době je už rýmovník rozšířený i na dalších kontinentech a i v naší zemi je snadno dostupným přírodním lékem proti rýmě. Představte si, že vůbec není bylinkou novou – jeho účinky znaly už naše prababičky. Jeho pěstování je velmi snadné, stačí si opatřit sazeničku a patřičně se o ni starat. Pořídit si můžete květináč rýmovníku do každé místnosti – nádherně pokoj provoní, pročistí vzduch a v kuchyni jej dokonce můžete využít i při vaření.

Zelená zbraň nejen proti rýmě!


To je rýmovník v celé své kráse a síle. Skutečně je velmi účinný v boji s nachlazením a ucpaným nosem. A nejen to! Při rýmě stačí rozemnout list mezi prsty a nadýchat se jeho krásné vůně. Rýmovník totiž obsahuje účinné vonné silice, které inhalováním pomáhají při potížích nejen s nachlazením a rýmou, ale také s dýchacími obtížemi jako je astma. Antioxidační vlastnosti rýmovníku se využívají i při detoxikaci organismu, vysokém tlaku, potížích při zažívání i stresu. Rýmovník vám pomůže i při bodnutí hmyzem – stačí jeho šťávou potřít štípanec a výrazně se vám uleví. Jeho vůně navíc odpuzuje komáry i šatní moly.

Jak využít účinků rýmovníku?

Inhalace vůně z rozmačkaných listů rýmovníku totiž není jedinou možností, jak jeho účinků využít na maximum. Lístek rýmovníku můžete žvýkat jako žvýkačku, ale připravit z něj můžete také čaj či dokonce sirup. Pro jeho typickou vůni a aroma jej s velkým úspěchem využívají jako koření hospodyňky v kuchyni a ochutit s ním můžete i zeleninové saláty či krémové polévky. Dušené či pečené hovězí maso na rýmovníku získá nádhernou vůni i chuť a vaše tělo novou sílu, energii a zdraví.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Rýmovník – skvělý pomocník nejen na rýmu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Rýmovník – skvělý pomocník nejen na rýmu.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: rýmovník, skvělý, pomocník, nejen, rýmu.


×